Kto by się chciał wychylić z przyjaznego mroku
Galeria Bielska BWA, Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
Praca Irminy Rusickiej „Kto by się chciał wychylić z przyjaznego mroku” do zobaczenia na wystawie Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA
Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA liczy obecnie 1 130 prac z różnych dziedzin sztuki. Są wśród nich dzieła malarskie, rzeźba, rysunek, grafika, wideoinstalacja i fotografia. Do kolekcji trafiły głównie prace artystów polskich, takich jak: Mariola Brillowska, Urszula Broll, Olaf Brzeski, Ewa Ciepielewska, Olga Dmowska, Jacek Dyga, Bartłomiej Flis, Dariusz Gierdal, Zbigniew Gula, Dora Hara, Edyta Hul, Karolina Jarzębak, Adam Kozicki, Tomasz Kulka, Józek Nowak, duet Memorymorph: Małgorzata Łuczyna i Jacek Złoczowski, Tomasz Ratajczak, Sławomir Rumiak i Kanon Myokoin, Irmina Rusicka, Michał Slezkin, Wilhelm Sasnal, Jacek Świdziński, Ewa Zawadzka, Andrzej Ziółkowski. Ale zakupiono także obrazy artystów reprezentujących aborygeńską społeczność Australii: Barbara Reid Napangarrdi, Mary Dixon Nungurrayi oraz Walala Tjapaltjarri.
Pozyskane do kolekcji w ostatnich trzech latach dzieła prezentują szeroki zakres tematów i stylów artystycznych. Wystawa jest pod tym względem przeglądem najciekawszych zjawisk w sztuce ostatnich lat.
Najczęściej podejmowanymi tematami przez artystki i artystów w ich pracach są wyobrażenia przyrody i krajobrazu, które zyskują dzisiaj nowe znaczenia dzięki perspektywom ekologicznym, humanistycznym i nowym odkryciom biologii. Osoby artystyczne czerpią także z religii, eksplorując symbole i duchowość wielu kultur. Niektóre z nich zaś poszukują w teraźniejszości lub przeszłości odpowiedzi na ważne pytania dotyczące kondycji i wyzwań dzisiejszych społeczeństw.
Kuratorka: Agata Smalcerz – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, autorka testów o sztuce współczesnej publikowanych w ogólnopolskich tytułach i wydawnictwach, kieruje Galerią Bielską BWA w Bielsku-Białej od 2004 roku. Pierwszą dużą autorską prezentacją dzieł z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Willi Sixta, przekazanej galerii po gruntownej modernizacji w 2020 roku, była otwarta 6 listopada 2020 roku wystawa „Dla Johanne i Anny”, w której Agata Smalcerz nawiązała do historii pierwszych mieszkanek XIX-wiecznej willi.