Konkurs Design 32
Zapraszamy na wernisaż i ogłoszenie wyników Konkursu Najlepsze Dyplomy Projektowe Design’32 2021, którego organizatorem, jak w poprzednich edycjach, jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Pierwszy etap konkursu przeprowadzany jest w każdej z 8 państwowych uczelni naszego kraju, które prowadzą kształcenie na kierunkach projektowych i zgodnie z zasadami i nazwą konkursu, uczestniczą w nim prezentując po cztery prace z każdej z Uczelni.
W naszej Akademii w finale konkursu biorą udział :
WYDZIAŁ ARCHITEKTURY WNĘTRZ, WZORNICTWA I SCENOGRAFII
Sara Boś- Kierunek Wzornictwo, praca dyplomowa No Fall, promotor – dr hab. Piotr Jędrzejewski
Agnieszka Eysmont - Kierunek Wzornictwo, praca dyplomowa Niezłe szprychy promotor – dr hab. Marta Płonka
WYDZIAŁ CERAMIKI I SZKŁA
Joanna Bujak - Kierunek Sztuka i wzornictwo szkła, paca dyplomowa Prywatna strefa specjalna. Komplementarny zestaw do spożywania posiłków, promotor – dr hab. Beata Mak-Sobota
WYDZIAŁ GRAFIKI I SZTUKI MEDIÓW
Iga Nawara - Kierunek Grafika, praca dyplomowa Las dla nas – projekt kampanii społecznej,
promotor – dr hab. Artur Skowroński
Gratulujemy nominowanym uczestnikom udziału w finale i życzymy powodzenia na ostatniej prostej w rywalizacji!
Organizatorem konkursu jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. W konkursie biorą udział zaproponowane przez macierzyste uczelnie prace magisterskie, których obrony miały miejsce w ubiegłym roku. Prezentowane będą osiągnięcia absolwentów: Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Celem konkursu jest promocja młodych talentów i wsparcie działań zmierzających do ich samodzielnego zaistnienia na profesjonalnym rynku projektowym. Mamy nadzieję, że niniejsze wydarzenie będzie pretekstem do wymiany doświadczeń zarówno między ośrodkami akademickimi, jak również między innymi podmiotami, w tym instytucjami rządowymi, samorządowymi oraz tzw. biznesu.
Nagrodą główną jest Nagroda Rektorów Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto przyznane zostaną nagrody: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice. Dodatkowe wyróżnienie to udział nagrodzonych prac w Wystawie Towarzyszącej w ramach Łódź Design Festiwal.
Każdy jubileusz skłania do głębszego zastanowienia się i podsumowania dotychczasowych edycji. To, co trudne do wychwycenia w niewielkim odstępie czasu, po upływie dekady nabiera konkretnych kształtów. Tym samym przy okazji dziesiątej edycji konkursu możemy zaobserwować pewne trendy i zmiany w podejmowanych problemach młodych projektantów. Świat się zmienia, z nim człowiek a wraz z nim wszelkie formy jego aktywności, również te związane z szeroko pojętą kulturą. Podsumowanie pewnego okresu nie powinno ograniczać się jedynie do spoglądania wstecz. Jest również pretekstem do przewidywania pewnych tendencji w projektowaniu w najbliższych edycjach konkursu. Przedstawiciele kultury, w tym artyści i projektanci w przeszłości wielokrotnie wyznaczali nowe trendy, jak również potrafili dostrzec przyszłe problemy i zagrożenia.
Koordynator konkursu
dr hab. Damian Pietrek, prof. ASP