Katarzyna Józefowicz, Nie tylko słowa, wycinki codzienności
Galeria Entropia
ul. Rzeźnicza 4
50-129 Wrocław
Zapraszamy na kolejne, XXXVIII spotkanie autorskie z cyklu Szczyt Formy, które odbędzie się 14 stycznia o godz. 18:00 w Galerii Entropia.
Wydarzenie poprowadzi Maja Bernaczek, studentka V roku Mediacji Sztuki, a jej gościem będzie Katarzyna Józefowicz.
Katarzyna Józefowicz urodziła się 1959 roku w Lublinie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku (1986) rozpoczęła pracę na macierzystej uczelni (obecnie ASP). Jest autorką rysunków, rzeźb, obiektów i instalacji. Komentuje rzeczywistość poprzez własną codzienność. Eksploruje to, co powszechne, zwyczajne i potoczne. Często zbiera materiały będące elementem jej powszedniości. Do takich materiałów należy papier, który jest najczęściej używanym przez nią tworzywem. Korzysta z jego właściwości: lekkości i nietrwałości oraz z przypisanych mu ról. Swoimi pracami zajmuje przestrzeń za pomocą sklejeń, ściegów i znaków. Często tworzy rozbudowane wieloelementowe prace, wpisując je każdorazowo w zastane przestrzenie. Obrazuje w nich złożoność miasta i jego struktury, ale też złożoność komunikacji międzyludzkiej, poprzez wielowarstwowość pisma i zapisywania. Swoje prace Józefowicz prezentowała na wielu wystawach w najważniejszych polskich galeriach, a także m.in. w: Sculpture Centre, New York, Palais des Beaux–Arts, Bruxelles, MMC w Wilnie, Li Space w Pekinie; brała udział w Biennale w Berlinie, Sydney i Wilnie. Nagrodzona złotym medalem na X Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (2001), Paszportem Polityki (2001) oraz Nagrodą Miasta Gdańska Splendor Gedanensis (2002 i 2019). W 2024 roku jej twórczość roku została ujęta w albumie Great Women Sculptors wydanym przez wydawnictwo Phaidon.
Szczyt Formy to cykl otwartych spotkań autorskich z uznanymi artystkami i artystami zajmującymi się szeroko pojętymi działaniami przestrzennymi. Cykl ten jest wspólną inicjatywą Koła Naukowego Forma przy Katedrach Rzeźby ASP we Wrocławiu oraz Galerii Entropia. Spotkania pomyślane są jako autorskie prezentacje dające artystom_kom możliwość bezpośredniego przedstawienia swojej sztuki bez żadnej mediacji, publiczności zaś osobistego kontaktu z artystami_kami, a także zapoznania się z żywym procesem twórczym czy problemami istnienia na współczesnym rynku sztuki.
Koordynacja cyklu: Karolina Freino