Przejdź do treści

Katarzyna Bogusz 24/7

Opublikowano 01 cze 2022
azg
Bogusz, 24/7
Data
2 — 18 cze 2022
Miejsce

Galeria EXIT 

Browar Mieszczański, Wrocław

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 2 czerwca o godz. 19:00 w galerii EXIT.

Brak snu, staje się formą przemocy. Dostępność 24/7, często warunkuje zatrudnienie. Życie na kredyt, kryzys mieszkaniowy i brak zaspokojenia podstawowych potrzeb sprawia, że neoliberalny sen zastępuje często ten prawdziwy. Musimy pracować, by nie móc śnić. Z ekranów sączy się niebieskie światło. Cykl dobowy zostaje zaburzony, a zegar biologiczny się spóźnia. Ciągle czujni, nie mamy możliwości regeneracji. Brak higieny snu, spowodowany przez niebieską sterylność. Leki przeciwdepresyjne, przepisywane zostają na brak życia prywatnego. Jeśli nie stać nas na terapię - mamy youtube. Nadmiar dóbr zostaje zestawiony z jednoczesnym brakiem możliwości ich wykorzystania. Jak księżniczka na ziarnku grochu zostaje poddana testowi właśnie przez sen, tak współczesny pracownik, na wszelki wypadek nie ma takiej możliwości. Może dlatego, że to, co ukryte pod poduszką, przenikado świadomości.
kurator: Tomasz Opania
***

Instalacja site specific, w postaci papierowych domków, przywołujących formę ogłoszenia z wyrywanymi numerami telefonu, chwiejąc się, unaocznia narastający kryzys mieszkaniowy, brak podstawowej potrzeby jaką jest dom. Stwarza więc potrzebę ciągłego poszukiwania własnego, bezpiecznego miejsca, umożliwiającego spokojny sen. By dotrzeć do kolejnych warstw wystawy, odbiorca musi pokonać symboliczną drogę pomiędzy domkami. Przeciskając się przez ogłoszenia i konkurencyjne oferty, można przejść przez kolejne warstwy idei dostępności 24/7 i jej cieni.

Totem z poduszek, sugeruje połączenie sakralności pierwotnej potrzeby snu, z jego niedostępnością. Poduszki zaś, przestają być przedmiotami użytecznymi, stając się jedynie gromadzonym dobrem. Kolejną z warstw jest moskitiera, przedmiot - bariera, zapewniająca spokojny sen. W tym przypadku, przybiera jednak formę zaczerpniętą z łapacza snów – zmieniając się w łapacz spojrzeń. Inspirowane eye trackingiem wzory, pozwalające dobrze rozplanować na stronach internetowych treści reklamowe i interesujące nas w mediach społecznościowych treści, przytrzymują nasze spojrzenia i generują potrzebę posiadania. Zaznaczone wzorem obszary, dzięki piórom zasłaniają to, co najczęściej oglądane, pozwalając obrazom spływać po nich w dół. Temat bariery, podjęty zostaje także w obiekcie z martwymi muchami umieszczonymi przy szybie. Stanowi grę z percepcją i odsłania mechanizm współczesnego kryzysu snu.

Bogusz, 24/7

Pozostałe wydarzenia