Joanny Wowrzeczka, Rewiry zrozumienia
Galeria Łącznik
Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Joliot-Curie 15
Wrocław
Zapraszamy na otwarcie wystawy obiektów Joanny Wowrzeczki pt. „Rewiry zrozumienia" do galerii Łącznik Uniwersytetu Wrocławskiego już w środę, 19.04.2023 r. o g. 18.00.
„Rewiry zrozumienia" skupiają się na miejscach, punktach będących stycznymi z ludzkim ciałem. Mówimy: „bliższa koszula ciału", to czego na co dzień używamy jest nam znajome i bliskie. Joanna Wowrzeczka w sposób symboliczny naszywa na ubrania to, co trudne, niewyjaśnione, pochodzące głęboko z wnętrza, wynikające z przeżywania trudnej rzeczywistości wojennej, tym samym oswajając ją. Przygląda się wnikliwie, analizuje, interpretuje obie strony – niosących pomoc i tę pomoc odbierających. Sztuka Wowrzeczki jest zaangażowana społecznie. Autorka bazuje na obrazach rysowanych przez uchodźców z Ukrainy przenosząc je na spódniczki, sukienki, sweterki osób pomagających im, tworzy obiekty z „obszarami tymczasowego zrozumienia o ulotnej sile", fastrygując je spogląda na nie z empatią dla obu stron, ponieważ miłość je łącząca nie jest łatwa. Poprzez intuicyjny, medytacyjny gest artystyczny stara się zrozumieć „trudną i skomplikowaną naukę pomagania" będąc daleko od oceniania.
Dla Artystki tworzenie ma sens w przypadku kiedy może oddziaływać na społeczeństwo, zdarza się, że Jej dzieła są wynikiem długofalowej, wieloaspektowej współpracy ze studentami, przechodniami, wystawione na próbę zmieniających się warunków atmosferycznych czy też potencjalnej możliwości uszkodzenia, a nawet dewastacji. Sztuka jest w tym wypadku procesem, a dzieło wypadkową konkretnego punktu w czasoprzestrzeni.
Kurator wystawy: Ewa Martyniszyn
Joanna Wowrzeczka – prowadzi Pracownię Projektów Kreatywnych w Instytucie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie pracuje od 1999 roku. Posiada podwójny doktorat: z zakresu nauk humanistycznych i sztuk plastycznych. Obecnie pełni funkcję Radnej Rady Miejskiej Cieszyna. W 2009 roku założyła Świetlicę Krytyki Politycznej. „Swoje wyjściew miasto" rozpoczęła od założenia i prowadzenia przez kilka lat Galerii Szarej w Cieszynie, która obecnie prowadzona jest przez Joannę Rzepkę w Warszawie. Zaczynała od malarstwa, ale jak wyznaje nie jest to Jej ślepa miłość, sięga po różne narzędzia i materiały w zależności od tego co chce aktualnie „przepracować".