Przejdź do treści

INNI - wystawa artystów z Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi

Opublikowano 08 lis 2022
azg
Inni
Data
17 lis — 3 gru 2022
Miejsce

galeria Neon
ul. Traugutta 19/21
Wrocław

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się w galerii Neon 17 listopada o godz. 16:00. 

Świat był dla mnie zawsze wielką wieżą Babel. Jednak wieżą, w której Bóg pomieszał nie tylko języki, ale także kulturę i obyczaje, namiętności i interesy, i której mieszkańcem uczynił ambiwalentną istotę łączącą w sobie Ja i nie-Ja, siebie i Innego, swojego i obcego.

Ryszard Kapuściński

Inność w sztuce jest wartością pożądaną. Inni jesteśmy my, artyści, inna jest nasza twórczość, inne jest medium, które wybraliśmy i za pomocą którego się komunikujemy, i które nas identyfikuje.

Inny jest świat, w którym żyjemy, gdzie twórcze idee konstruowane są o zasadę, w której teraźniejszość to wczoraj, a przyszłość to dziś. Świat, który coraz bardziej przyspiesza, oczekując od nas, artystów projektantów, reakcji, ale także zajęcia stanowiska i pochylenia się nad wieloma problemami, które rozwiązujemy w inny sposób niż jeszcze dekadę temu.

Inny jest przepływ informacji, wystawiając nas, artystów, na próbę konfrontacji własnej twórczości i oceny jej oryginalności. Inne są mody, trendy, oczekiwania konsumenckie. Inne jest nasze przywiązanie do tradycji, czerpanie wzorów z twórczości naszych poprzedników – mentorów. Inne są miejsca, w których wzrastaliśmy, twórczo się rozwijaliśmy, w których żyjemy.

Ryszard Kapuściński w cyklu wykładów, opublikowanym w zbiorze „Ten Inny”, użył stwierdzenia, że w „innym” odbijamy się my sami. Oceniamy się w tych odbiciach, poszukując inności naszych twórczych działań i postaw. Pod uwagę brane są nasze dokonania i ich wkład w rozwój dziedziny czy komercjalizacji projektu, ponadto oceniamy twórczość innych często w kontekście własnych artystycznych wyborów. Powyższe stwierdzenia odnoszą się także do artystycznych ośrodków akademickich i ich inności z uwagi na tradycję, uwarunkowania lokalne, specjalności. Celebrujemy tą naszą akademicko-artystyczną inność i z nią się identyfikujemy, utrwalając ten już archaiczny podział w kontekście zmieniającego się świata. 

Inna jest nasza indywidualna twórczość, ale wspólne są środki wyrazu, którymi operujemy, wspólne są emocje, wrażliwość i wspólna potrzeba wyrażania się poprzez sztukę. Sztukę, która nas łączy, wspólnie inspiruje, cieszy, prowokuje do dyskusji.

Wystawa artystów z Wydziału Sztuk Projektowych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi to pierwsza tak obszerna wspólna prezentacja prac nauczycieli akademickich nowo utworzonego wydziału, reprezentujących Instytut Grafiki Projektowej, Instytut Architektury Wnętrz, Instytut Wzornictwa, Instytut Tkaniny, Druku i Stylizacji Wnętrz, Instytut Ubioru, Instytut Biżuterii. Wydziału, który wraz ze zmianą struktury Akademii wyrósł z połączenia Wydziału Tkaniny i Ubioru, Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz i części projektowej Wydziału Grafiki i Malarstwa.

Na wystawie pokażemy kilkadziesiąt prac, prezentujących całe spektrum obszarów artystycznych działań nauczycieli akademickich łódzkiej uczelni. Ich wybór to subiektywna próba odpowiedzi na tezy i pytania postawione powyżej. Ekspozycję uzupełnią pochodzące ze zbiorów archiwum Akademii prace wybitnych profesorów.

dr hab. Sergiusz Kuchczyński, prof. uczelni

Kurator

 

Inni

Pozostałe wydarzenia