Przejdź do treści

III edycja Konkursu Najlepszych Dyplomów Scenografii

Opublikowano 20 lut 2024
azg
Data
1 mar — 6 Maj 2024
Wernisaż: 1.03.2024 r., godz. 13:00
Miejsce

Muzeum Teatru im. H. Tomaszewskiego

oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia
Pl. Wolności 7a

Zapraszamy na wernisaż i wystawę prac konkursowych III edycji Konkursu Najlepszych Dyplomów Scenografii.

Organizatorem konkursu jest Katedra Scenografii Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

W konkursie biorą udział uczelnie artystyczne prowadzące studia magisterskie na kierunku scenografia. Konkurs ma  charakter cykliczny, coroczny. Do III edycji przystąpiły: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Fundatorem Nagrody za I miejsce jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerem wydarzenia jest Muzeum Teatru im. H. Tomaszewskiego oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Kierownik projektu: Elżbieta Wernio
Kurator wystawy: Robert Sochacki  

Najlepsze Dyplomy Scenografii

Wartość intelektualna i artystyczna dyplomów kierunku Scenografia jest na bardzo wysokim i świadomym swojego głosu poziomie. Rozmowa toczy się o podstawowych wartościach, fundamentalnych imperatywach, moralności, wierze, miłości, sztuce i jej znaczeniu. Młodzi artyści musieli odpowiedzieć na najważniejsze pytania.
Ich wypowiedzi, czasami w mniejszym stopniu dotyczą ściśle dziedziny zawodowej, czyli scenografii, stają się raczej samodzielną twórczością, stosującą wszelkie możliwe środki teatralne i parateatralne, formy happeningowe, performatywne. Są ważnym głosem, skierowanym do swojego pokolenia. Potrafią się określić i reagować. Odbiorcami są ich rówieśnicy. Jeżeli to taka rozmowa, jeżeli mają swoich odbiorców, to mamy relację twórca-odbiorca. Czyli relację istotnego dialogu.
Wystawa zgromadzonych najlepszych dyplomów czterech uczelni artystycznych, które prowadzą kierunek scenografia odbywa się po raz trzeci. Start w samodzielną twórczość jest trudny, ale może ten Konkurs i ta prezentacja im w tym pomoże.
To spotkanie, ta wspólna wystawa dyplomantów z całej Polski, z różnych ośrodków, jest ważna i stanie się przeżyciem, który także pozwala zobaczyć się nawzajem, nie dla porównywania, a dla poszukania wspólnego doświadczenia, które kształtowało ich prace. Także bagaż doświadczeń i wiedzy, który dostali od nas, pedagogów, to być może bagaż, który im to ułatwi.

Prof. Elżbieta Wernio, kierownik projektu

Pozostałe wydarzenia