Glass_ON - odsłona styczniowa
Gabloty na ul. Oławskiej
Wrocław
W styczniu w projekcie Glass_ON w witrynach na ul. Oławskiej we Wrocławiu, prezentujemy prace Kaliny Bańki-Kulki, Jagody Nowak-Bieganowskiej i Stanisława Soboty.
Przedstawieni artyści związani z wrocławską szkołą szkła charakteryzują się jedynymi w swoim rodzaju temperamentami twórczymi, znajdującymi odzwierciedlenie w ich dziełach. Prace zostały dobrane tak, aby ukazać jak najszersze spektrum wrocławskiej specjalności – sztuki szkła. Od ponad 70 lat Wydział Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta stanowi wyjątkową i niepowtarzalną jednostkę w polskiej edukacji artystycznej. Wystawa GLASS_ON. to prezentacja Katedry Szkła, która w ciągu ostatnich 20 lat przeszła niesamowitą transformację. Charakteryzuje ją nowe i bardzo aktualne spojrzenie na doświadczenia technologiczne i ideowe w obszarze sztuki szkła.
Stanisław Sobota
Horyzont / szkło sodowe, topione w formie, szlifowane, polerowane
Arkady II / szkło sodowe, topione w formie, szlifowane, polerowane, piaskowane
Wrota / szkło sodowe, topione w formie, szlifowane, polerowane, piaskowane
Kalina Bańka-Kulka
Śmieci / Litter / 2022
Szklane obiekty unikatowe
szkło hutnicze – ręcznie formowane, technika mieszana, roll-up, fusing
Obiekty wykonane w ramach rezydencji artystycznej w Gent Glass w Belgii. Jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym, nabywamy więcej niż potrzebujemy i nie możemy zrozumieć, że kupując mniej, posiadamy więcej. Rzeczy zaczynają nas zawłaszczać, a to my powinniśmy być ich posiadaczami. Prezentowane obiekty formalnie przypominają puste kolorowe opakowania po skonsumowanych wcześniej produktach. Mozolnie przygotowane i krzykliwe formy zmieniają swoją pierwotną funkcję. Bezużyteczne opakowania, pozbawione swojej zawartości, same stają się obiektami zainteresowania, przykuwając uwagę i tworząc komplet unikatowych szklanych objets d’art.
Jagoda Nowak-Bieganowska
Puste Miski / Empty Bowls / 2022
Szklane obiekty unikatowe
szkło formowane i deformowane przy pomocy ceramicznych form w piecu elektrycznym
„To że tylu ludzi każdego dnia ma co jeść to cud; to że tylu ludzi każdego dnia nie ma co jeść – to podłość” / Martin Caparos
Wysiłki jednostki w kontekście rozwiązania globalnego problemu, jakim jest głód mogą wydawać się nieznaczące – podobnie jak niepozorna może wydawać się pojedyncza, wyjęta z instalacji Pusta Miska. Jednak warto zachować w pamięci wrażenie, jakie budowała pełna kompozycja naczyń i myśleć o naszych jednostkowych działaniach jako o fragmencie większej całości.