Dorota Nieznalska / Dariusz Sitek ▬ 𝗖𝗭𝗔𝗥𝗡𝗔 𝗭𝗜𝗘𝗠𝗜𝗔 ▬
EXIT ASP Wrocław
Browar Mieszczański
Zapraszamy do EXIT ASP Wrocław na wernisaż wystawy i koncert Spalona Ziemia.
▬ W kontekście badań nad historią najnowszą, analizą państwa totalitarnego, uzasadnieniem jak doszło do Zagłady Żydów, największej zbrodni XX wieku, wybitny historyk, Timothy Snyder definiuje swój przekaz zarazem ostrzeżenie: zbrodnia na miarę Holokaustu może powtórzyć się dziś! Faszyzm, totalitaryzm, nienawiść i pogarda wobec drugiego, to poważne sygnały ostrzegawcze.
Czarna ziemia - żyzny ukraiński czarnoziem, który jak przed laty miał poszerzyć hitlerowską przestrzeń życiową (Lebensraum) zapewniając narodowi fizyczny byt i dobrobyt, od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, ten sen o dominacji to również idee fixe, przywódcy Federacji Rosyjskiej. Współczesny rosyjski faszyzm, na naszych oczach stał się tożsamy z totalitaryzmem Hitlera.
Ujawniamy nasze obawy przed autokratyzmem, militaryzmem, zbrojeniem się, realnym zagrożeniem wojną i jej bezsensem. Zastanawiamy się, czy spojrzenie w przeszłość, może nas czegoś nauczyć? Czy może być realnym ostrzeżeniem? Czy naturalnym, biologicznym imperatywem człowieka jest walka, niszczenie i zabijanie? ▬
/ Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego. /
⁃ Dorota Nieznalska ⁃
Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach oficjalnych oraz prywatnych. W 2012 roku otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W latach 2010–2017 pracowała jako wykładowczyni na Wydziale Rzeźby i Intermediów gdańskiej ASP, na tym wydziale też w 2013 roku uzyskała stopień doktora. Realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii i wideo. W swoich wczesnych pracach wykorzystywała między innymi symbole religijne. Problem silnej tradycji katolickiej w Polsce łączyła z tematyką męskiej dominacji w społeczeństwie. Poruszała także kwestie tożsamości, seksualności oraz stereotypowych ról kobiet i mężczyzn. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.
⁃ Dariusz Sitek ⁃
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Dyplom na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Stanisława Radwańskiego w 1996r. W 2011 r. uzyskał tytuł doktora. Od 2013 asystent na Wydziale Rzeźby i Intermediów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni podstaw rzeźby u prof. J. Szczypki. W roku 2019 uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Pracuje w drewnie, kamieniu, ceramice, tworzywach sztucznych, metalu. Zrealizował kilka projektów wielkoformatowych. Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych jak i zbiorowych, plenerach rzeźbiarskich w Polsce i za granicą, konkursach na rzeźby pomnikowe i statuetki. Ostatnie realizacje, obiekty, instalacje mają wyraźnie publicystyczny, krytyczny charakter. Świadomie epatuje dosłownością używając realistycznych środków wyrazu. Często posługuje się też gotowym przedmiotem.