Czułość /// wystawa intermedialna
Zapraszamy na finisaż, który odbędzie 28 października o godz. 18:00 w Sztuce na Miejscu.
Artyści biorący udział w wystawie:
Mateusz Domeradzki, Zuzanna Dyrda, Małgorzata ETBER Warlikowska, Grzegorz Gajos, Magdalena Hlawacz, Aleksandra Janik, Michał Krawiec, Nati Krawtz, Marta Kubiak, Wojciech Kołacz, Katarzyna Mular, Bartosz Posacki, Paulina Ptaszyńska, Paweł Puzio, Dominika Sadowska, Krzysztof Tarnowski
W erze racjonalności czułość naszych zmysłów jest stępiona. Paradoksalnie, odbieramy tyle ostrych bodźców multimedialnej i cyfrowej popkultury, platformowej i algorytmicznej łączności i mikrocelebryckiej stymulacji, że najprostsze skupienie, delikatność w obcowaniu z człowiekiem, materiałem i światem, uważność wobec detali, niewyraźnych faktur, niewyczuwalnych tekstur, a nawet nasza świadomość własnego ciała, smaku, czucia, rytmu – jest bardzo ograniczona. W czasach hiperstymulacji, mocnych bodźców, przesuwania skali natężenia poza granice cross-fitu, dolby surround i jaskrawości amoledu, chcemy rozważyć zwiększenie czułości własnych zmysłów.
Czułość odnosi się do sfery emocji, i w związku z tym, ciała. Ciało jest źródłem i głównym medium czułości. Okazuje się ją przy jego użyciu i wobec niego. Istnieje czułość werbalna, ale ona odnosi się do osoby-w-ciele, a nie osoby-rozumu.
W bardzo późnej nowoczesność, w erze hiper-racjonalnej, nasza bliskość jest już niemal tylko przedmiotem chłodnej kalkulacji. Ciało poddane zostało tabuizacji, bliskości są udawane, straumatyzowane, terapeutyzowane i reglamentowane, a nawet sprzedawane. Po przesileniu i globalnych protestach kobiecych, to kluczowe, żeby wymyślić czułość bez nadużyć i z odpowiednią wrażliwością. Czułość może budzić dezorientację i łatwo prowadzić do nadużyć i wykorzystania.
Dodatkowo, po doświadczeniach zamknięcia, izolacji i zapośredniczonych interakcji, czułość może okazać się lekiem ważniejszym niż ten, który zakończy pandemię. Chodzi o to, żeby skupić się, wyczulić zmysły i delikatnie powrócić do bycia z innymi. To nie wirus spowodował globalne uczulenie na bliskość. To hiper-kapitalizm dawno wystawił nasze emocje na sprzedaż.
Teraz musimy odkupić swoją czułość, odnaleźć na nowo dotyk i bliskość.
Michał Wanke