CTRL+Z - o internecie, w internecie, po internecie

Opublikowano 25 wrz 2024
azg
26 wrz — 13 paź 2024
Finisaż: 10.10, godz. 14:00

Galeria za Szkłem
ASP Wrocław
Plac Polski 3/4

Skrót klawiszowy CTRL+Z pozwala na cofnięcie ostatnio wykonanej czynności, dokonanie korekty lub zmianę kierunku działania. W erze zatarcia granic dwóch rzeczywistości offline i online, powstaje pytanie; czy w codziennym życiu dysponujemy podobną natychmiastową umiejętnością odwoływania, unieważniania czy usuwania wybranych gestów ich ew. skutków? Każdy ruch w przestrzeni internetu pozostawia za sobą cyfrowe ślady. Ich istnienie potwierdzają np. archiwizatory stron internetowych takich jak Wayback Machine.

W przestrzeni internetu informacje rozprzestrzeniają się niezwykle szybko. Każda treść może zostać powielona, zmieniona, zremiksowana, sparodiowana, przedstawiona w zupełnie innym kontekście, a usunięcie oryginalnego wpisu nie pozwala na zatrzymanie tego procesu. Przypadkowe posty potrafią stać się viralem, a tym samym własnością całej sieciowej społeczności. Wizerunki ludzi z prywatnych zdjęć niejednokrotnie zostają bazą memów o globalnym zasięgu. Ukształtowany nawyk usuwania opublikowanych postów, kasowania wysłanych wiadomości, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, pozbawia filtrów i przyzwyczaja użytkowników do zbiorowej roztropności.

CTRL+Z

Czy zanurzenie w rzeczywistość „po” internecie rodzi u młodych twórców bardziej krytyczną postawę wobec sieci i jej wpływu, czy z kolei powoduje utratę cennej pozycji obserwatora, która pozwala spojrzeć na dzisiejszą hybrydową rzeczywistość z dystansem?

Założeniem projektu jest próba zderzenia różnorodnych postaw twórczych studentów polskich uczelni artystycznych, realizacji wykonanych w zróżnicowanych i autorskich technikach, wykorzystujących internet jako inspirację lub przestrzeń działania – ze szczególnym uwzględnieniem działań o charakterze interaktywnym, intermedialnym lub multimedialnym, integrowanie plastycznych środków wypowiedzi wywodzących się zarówno z klasycznego rozumienia budowania obrazu jak i powstałych przy użyciu nowych, elektronicznych mediów.

Wystawa zbiorowa jest rezultatem realizacji wspólnego, dedykowanego zadania w roku akademickim 2023/2024 wpisującego się w nurt net artu i sztuki postinternetowej. Wystawa ma charakter konkursowy. Program kuratorski przewiduje końcową selekcję zgłoszonych realizacji. Projekt wystawienniczy ma charakter otwarty, umożliwiając międzyuczelnianą współpracę w zakresie poszerzania prezentacji o inne akademickie przestrzenie wystawiennicze i służy promocji działań twórczych studentów oraz zacieśnieniu współpracy między uczelniami artystycznymi.

Artyści:
ASP Gdańsk: Raisa Kadyrova, Marlena Lademann, Zuzanna Odalanowska
ASP Łódź: Borys Górski, Piotr Kusiak, Zuzanna Ziarnik
ASP Wrocław: Julia Borowiecka, Piotr Łobodziec, Agata Plecety, Maciej Proćków, Urszula Romańska

Kurator: Ida Kwaśnica
Opieka merytoryczna: dr hab. Agata Szuba