Przejdź do treści

CONTRA

Opublikowano 09 lut 2022
mp
Contra plakat
Data
25 sty — 29 mar 2022
Miejsce

Galerii Foucaulta
Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach

Wystawa studentów 5 roku Rzeźby: Angeliki Tamkun i Dawida Bartonia w Galerii Foucaulta, mieszczącej się w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

W Galerii Foucaulta, mieszczącej się w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach, ma miejsce wystawa pt.: ,,CONTRA". Mamy do czynienia z czterema realizacjami, które odwołują się do problemu dynamiki w rzeźbie. Owe odwołania, odbywają się w sposób zróżnicowany względem siebie i zarazem niezwykle subtelny. Dynamika o jakiej mowa, niesie ze sobą spokój, a wykorzystane efekty wizualne sprawiają wrażenie zharmonizowanych. Zwłaszcza w towarzystwie wahadła Foucaulta, możemy odnieść wrażenie nienachalnej odpowiedzi, która prawdopodobnie ulegnie przestrzennej eskalacji. Nawet jeśli owe wrażenie jest złudne, to przysparza wielu bodźców estetycznych.   

Pani Angelika Tamkun sprawnie operuje wagą materiału, zestawiając ze sobą papier i stal. W swych pracach odnajduje równowagę, która nie jest kwestią oczywistą, zwłaszcza w przypadku tak skrajnie różnych materii. Co więcej, wspomniany balans, nie ulega kompromisom. Świadczy to o estetycznej dojrzałości i nie poddawaniu się przestrzennym pokusom, które często przybierają formy krzykliwych efektów.

W przypadku form przestrzennych Pana Dawida Bartonia, mogą one przywoływać na myśl, bliżej nieokreśloną, zwierzęcą figurację. Są to historie intrygujące w swej nieoczywistości, która dodatkowo zachęca do szeregu kolejnych interpretacji. Na szczególną uwagę zasługuje dopełnienie rzeźby kolorem. Miejscami jest to zjawisko w pełni naturalne i wynika z wybranego materiału, lecz w z jednej z prac, wprowadzony błękit dodatkowo wzmacnia efekt trójwymiarowości.

Wystawa jest również próbą udowodnienia, iż rzeźba może być symboliczną ostoją i nieść wielopłaszczyznowe ukojenie. Zwłaszcza w świecie, który wydaje się wciąż przyspieszać.   

Autor: Angelika Tamkun, Dawid Bartoń - ASP Wrocław

Kurator wystawy/tekst: Marek Ruszkiewicz - ASP Wrocław

Współpraca: Bogusia Lisicka - Politechnika Śląska

info/foto: dr Marek Ruszkiewicz
zamieścił: dr Roland Grabkowski

Pozostałe wydarzenia