Przejdź do treści

Bulion Pierwotny

Opublikowano 01 cze 2022
azg
Bulion pierwotny
Data
2 cze 2022
godz. 15:00
Miejsce

Galeria Za Szkłem (ASP Plac Polski) + cały budynek ASP Plac Polski 

Bulion pierwotny gotować będzie się  2 czerwca od godziny 11 w Galerii Za Szkłem (ASP Plac Polski). 

Projekt Bulion pierwotny jest rezultatem wspólnych działań badawczo-artystycznych przeprowadzanych w pracowni 310M w ramach Pracowni Kreacji Przestrzeni Multimedialnej pod opieką dr Roberta Sochackiego.

2 czerwca / 11:00 - rozpoczęcie działania // ASP Plac Polski + Galeria Za Szkłem
2 czerwca / 15:00 - wspólna rozmowa o kuchni (w języku angielskim) z Qianlin Wang i Werą Morawiec // Galeria Za Szkłem

__________

2 czerwca / 11:00

Działanie na przestrzeni budynku /ASP Plac Polski/ będzie konstruowaniem w czasie rzeczywistym wielokanałowej instalacji dźwiękowej. 

Stanowiska działań będą rozprzestrzenione na całej powierzchni budynku, otwarte do obserwacji przez odbiorców. Razem łączyć będą się w przestrzeni Galerii Pod Szkłem, gdzie będzie znajdować się również dalsza część działań /Bulion Pierwotny/. 

 

2 czerwca / 15:00

Rozmowa z Qianlin Wang i Werą Morawiec

Spotkanie wokół projektu Mythopeia to krótki wykład/rozmowa o tym, co zainspirowało Qianlin Wang i Werę Morawiec do współpracy.

Spotykając się przy wspólnym stole porozmawiamy o intuicjach i przepisach krążących we krwi, o opiece wyrażanej jedzeniem i kulturowej równowadze w kuchni i poza nią, a także o tym, jak włączać rytuały i powoływać do życia nowe mitologie, które odpowiedzą na współczesne potrzeby. Qianlin Wang opowie także o swoich poszukiwaniach i praktykach artystycznych, jako świeżo upieczona absolwentka Chelsea College of Arts w Londynie.

Więcej o projekcie Mythopeia -> https://www.facebook.com/events/1049494879308597

Bulion pierwotny

BULION PIERWOTNY // O projekcie

 

Projekt Bulion Pierwotny jest wielokanałową instalacją audiowizualną, połączoną z serią działań performatywnych odbywających się w przestrzeni ASP we Wrocławiu. Każdy z mini-performensów stanowiących część projektu transmitowany będzie w formie ścieżki audio do Galerii za Szkłem, gdzie na żywo powstawać będzie instalacja dźwiękowa. Oprócz tego na wystawie w Galerii będzie można zapoznać się z całością dokumentacji zgromadzonej w trakcie badania pojęcia kuchnia oraz obiektami stworzonymi w trakcie pracy nad tematem.

 

Tytuł projektu jest odniesieniem do hipotetycznej mieszaniny związków organicznych, która dała początek życiu na Ziemi. Analizowaliśmy, co oznacza pierwotność – to rodzaj głębokiego odczuwania, płynącego z uświadomienia sobie, że jest się fragmentem sieci połączeń. W pojęcie pierwotności wpisana jest troska, współdziałanie i empatia. To też zwracanie uwagi na reakcje ciała, doświadczanie świata za pomocą zmysłów. Dlatego nasza praca ma w sobie aspekt medytacyjny – wsłuchiwanie się w rytm jest doświadczeniem, które zmusza do bycia tu i teraz, do uziemienia się. Nie chcemy jednak tworzyć prostego działania opatrzonego hasłem mindfullness, ukazującego skupienie się na sobie i własnym wnętrzu jako cudowny sposób na lepszy świat. Wręcz przeciwnie, jesteśmy świadomi, tego jak istotny i nierzadko opresyjny bywa wpływ społeczeństwa i kultury. Przecież kuchnia to również miejsce wykluczenia – zaczynając od kobiet, przez lata sprowadzanych do roli pomocy domowych, kończąc na pracownikach przemysłu gastronomiczno - spożywczego, często podejmujących niskopłatną pracę w ciężkich warunkach.

 

Mimo ciężaru tych skojarzeń, kuchnię możemy postrzegać również jako laboratorium. To miejsce spotkania, w którym powstają nieoczekiwane sojusze i symbiotyczne relacje. Przyglądając się z bardzo bliska kuchennym procesom, analizując działania grzybów, roślin czy bakterii odkrywamy wiele analogii, a może nawet gotowych rozwiązań dla najbardziej palących problemów. Inspiracją dla naszych działań w tym zakresie były prace Mayi Minder – współczesnej artystki, wykorzystującej w swojej praktyce materiały takie jak algi czy kombucza, eksperymentującej z procesami fermentacji. Przeprowadziliśmy krótki wywiad z artystką, będący teoretycznym uzupełnieniem naszej pracy.

Ramy dla naszego działania wyznaczają kolejne etapy procesu konsumpcji – najpierw pojawia się głód, potem poszczególne części działania odpowiadające etapom przygotowania posiłku. Finałem działania jest symboliczne skonsumowanie projektu, które odbędzie się podczas performensu w Galerii za Szkłem w czwartek 2 czerwca 2022r.

Projekt Bulion powstał na podstawie semestralnego procesu badawczego tematu "kuchnia".

Zachęcamy do zapoznania się z plikiem zawierającym zebrany materiał: https://www.figma.com/file/WD5uUCiegJ5B0nqpdI2ZH3/BULION-PIERWOTNY?node-id=0%3A1

Autorki i autorzy 

Agata Sawicka, Wiktoria Kruk, Jakub Barancewicz, Olga Kurbet, Anna Gaik, Maryia Frantskevich, Wiktoria Wieczorek, Adam Sknouril, Natalia Piksa, Katarzyna Kornek, Zuzanna Pelc, Barbara Rychlinska, Jagoda Łuczak.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego udziału w projekcie! 

Bulion pierwotny

Wydarzenie towarzyszące: Qianlin Wang, Mythopeia - spotkanie z artystką i performance | Galeria Nicponiej

https://www.facebook.com/events/1049494879308597/?ref=newsfeed

3 czerwca, piątek 13:00 - performance w Galerii Nicponiej, Wrocław

W piątek o 13:00 zapraszamy do performansu / wspólnego rytuału w galerii Nicponiej. Razem z artystką poznamy historię wybranego na ten dzień wg kalendarza księżycowego bóstwa Taohuayan i zjemy posiłek składający się z odpowiednich składników: gliny, ziemi, warzyw korzeniowych i piołunu. Zapraszamy do stołu i do rozmowy.

Pytania o dokładny adres galerii prosimy kierować w wiadomości prywatnej na stronę Galerii Nicponiej.

Zachęcamy też do rozwiązania rebusu!

 

 

Pozostałe wydarzenia