Black Frame - Małgorzata Maternik
Zapraszamy do oglądania wystawy "Cnoty" oraz do aktywnego uczestnictwa w projekcie "Archiwum rzeczy".
Cnoty / Vitrues / 2021
Masa ceramiczna, tkanina, aluminium, brąz
Cnoty to materializacja osobistej refleksji nad współczesnym problemem definiowania dobra i zła, brakiem umiejętności wyznaczania wartości nadrzędnych, powszechnym relatywizmem.
Osobliwą pozycją człowieka zachodu na tym etapie jest fakt, iż brak mu (i jej) wielkiej narracji, brak jest nadrzędnego wytłumaczenia co u licha tutaj robimy. (…) Zubożeliśmy nie tylko o umiejętność mówienia o tym, ale zdajemy się być najwyraźniej niezainteresowani najważniejszym pytanie ze wszystkich, to jest – jakie jest właściwie przeznaczenie naszego życia? Jak było nam pisane wykorzystywać nasz czas? Wiemy, że mamy skończoną ilość czasu, więc jak powinniśmy go spożytkować?
Douglas Murray w rozmowie z Jordanem Petersonem
zdj. Grzegorz Stadnik
Archiwum rzeczy
Archiwum rzeczy to projekt, który angażuje publiczność w tworzenie treści wystawy. Autorka zaprasza chętnych do rozmowy i pokazania w przestrzeni Black Frame przedmiotów z przeszłości / dzieciństwa, które do tej pory się posiada i uważa za ważne (z dowolnego powodu:). Przedmioty staną się integralną częścią ekspozycji na czas wystawy trwającej do 4 grudnia. Zbieranie przedmiotów będzie jednocześnie serią spotkań przy herbacie i szansą na podzielenie się historią przyniesionych obiektów. Oczywiście wszystkie obiekty wrócą po wystawie do właścicieli!
Chętnych do uczestnictwa w wystawie i rozmowie zapraszamy do zgłaszania się drogą mailową do autorki projektu: malgorzata.maternik@gmail.com.
Spotkania odbędą się 26 listopada w galerii Black Frame w godzinach 11:00, 12:30, 14:00. Zgłaszając się mailowo prosimy o podanie wybranej godziny.
zdj. Grzegorz Stadnik
Małgorzata Maternik
- absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W 2017 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem na kierunku Sztuka i Wzornictwo Ceramiki i rozpoczęła pracę jako asystentka w Pracowni Działań Intermedialnych w Ceramice prowadzonej przez dr hab. Adama Abla, prof. Uczelni. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), Rady Miasta Wrocław (2016), Prezydenta Miasta Wrocław (2021); uczestniczka wystaw i rezydencji artystycznych w kraju i za granicą.
Dużą rolę w jej twórczości odgrywa dzielenie się codziennymi poszukiwaniami i zmaganiami. Dzięki temu powstały takie prace jak: Never good enough (2017), Rzeczy które czuję, bo już jestem duża (2019) czy seria Dom: uczucia, miejsce, materiał (2021). Poza ceramiką wprowadza w realizacje materiały takie jak tkanina czy drewno oraz obiekty ready-made.
malgorzatamaternik.com
Instagram @malgorzata_maternik
Więej o projekcie BLACK FRAME
BLACK FRAME
W ramach projektu BLACK FRAME, Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, przy współpracy z Concordia Design, prezentuje twórczość studentów, absolwentów i artystów związanych z ASP. W dwóch nowopowstałych przestrzeniach wystawienniczych zlokalizowanych na Wyspie Słodowej, w ciągu najbliższego roku, począwszy od października 2022, zaprezentowane zostaną 24 wystawy.
Projekt stanowi ukłon w stronę odbiorców poszukujących nowych miejsc obcowania ze sztuką, a zarazem jest próbą dotarcia do tych mieszkańców miasta, dla których wizyta w galerii sztuki była dotąd niezrozumiałą i elitarną formą spędzania wolnego czasu. Naszym zdaniem usytuowanie witryn w przestrzeniach wybieranych przez wrocławian jako miejsce spacerów, to doskonała szansa na bliższe zaprezentowanie sylwetek lokalnych artystów. Studentom i absolwentom Akademii pozwoli to zaś na pokazanie się szerszej publiczności i przyczyni się do rozwoju ich artystycznej kariery.
Twórcy biorący udział w projekcie wywodzą się z tej samej uczelni, jednak wspólne środowisko, autorytety i umiejętności techniczne, to jedne z niewielu łączących ich elementów. Każdy z artystów stosuje bowiem indywidualne środki wyrazu i porusza się w różnej przestrzeni twórczej. Każdy czerpie inspiracje z innych źródeł, stosuje różne materiały, a ich prace charakteryzuje niepowtarzalny styl i temperament. Wystawy na Wyspie Słodowej, prezentowane będą obok siebie ale w dwóch odrębnych przestrzeniach, co dodatkowo sprzyjać będzie podkreśleniu indywidualizmu poszczególnych artystów i pozwoli na dwupłaszczyznową konfrontację zarówno ze sobą nawzajem jak i z widzem. Dla jednych będą więc zachętę do interakcji i dialogu, dla innych do zadumy.