Aleksander Marek Zyśko, 35 lat pracy artystycznej
Galeria Neon ASP Wrocław
Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności
ul. Traugutta 19/21
50–416 Wrocław
godziny otwarcia: wtorek–sobota: 11:00–18:00
Zapraszamy na otwarcie wystawy profesora Aleksandra Marka Zyśki. Wernisaż odbędzie się w galerii Neon ASP Wrocław 28 lutego o godz. 17:00, a sama wystawa potrwa do 9 marca.
Wystawa w galerii Neon ASP Wrocław to prezentacja niedawno powstałych prac. Niektóre z nich mają tutaj swoją premierę. Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej jest więc tylko pretekstem do przygotowania wystawy, która nie ma charakteru przekrojowego. Głównym motywem tej prezentacji jest głowa, ale są też prace odnoszące się do (niestety znowu po kilkudziesięciu latach) aktualnego tematu wojny. Prawie wszystkie prace utrzymane są w stylistyce ekspresyjnej i minimalistycznej. W ostatnim czasie pojawia się też w rzeźbach kolor. Za to prezentowane rysunki z premedytacją oparte są na czerni i bieli. Bazując na fotografiach, te wielkoformatowe, komputerowo filtrowane wydruki, dotykają podstawowych, a jakby odchodzących w niepamięć wartości. Stąd często przedstawiają fragmenty wnętrz świątyń i przyrody. Formalnie są budowane w oparciu o rudymentarne cechy przynależne skadrowanym motywom, niczym linie papilarne natury i określonej architektury. Opisują linią i plamą te podstawowe wartości, jakie trwają w naturze i wytworach naszej kultury, a które zdają się być dzisiaj zagrożone. Dlatego zestawione są razem, aby przez połączenie wzmóc efekt oddziaływania na widza.
Aleksander Marek Zyśko
Aleksander Marek Zyśko ur. w 1960 roku w Turobinie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. E.Geppaerta) we Wrocławiu. Dyplom z rzeźby uzyskał w 1988 roku w pracowni prof. Leona Podsiadłego. Swoje prace prezentował na 30 wystawach indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W latach 2012-2022 prowadził galerię autorską „Kuźnicza” we Wrocławiu. Jest autorem między innymi pomnika rtm. Witolda Pileckiego w Otwocku i pomnika-popiersia gen. Ryszarda Kuklińskiego we Wrocławiu. Pracuje głównie w drewnie, metalu i ceramice. Podejmuje też realizacje medalierskie, w małej formie rzeźbiarskiej i w płaskorzeźbie. Jest Profesorem Sztuki, prowadzi jedną z pracowni rzeźby w macierzystej uczelni.
Wystawy (wybór):
2019 – wystawa indywidualna „Freedom Fighter”, Muzeum Miejskie Arsenał we Wrocławiu
2019 – wystawa zbiorowa „Moc i delikatność,” Galeria Neon ASP Wrocław
2018 – wystawa indywidualna w Centrum Edukacji Historycznej, budynek PAST-y w Warszawie
2009 – Drezno Rathaus – wystawa zbiorowa – ”Overcoming Dictatorships”
2003 – wystawa indywidualna w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku