Akademia Młodych Uczonych i Artystów - rekrutacja
Do 15 czerwca trwa nabór do tej wyjątkowej grupy młodych uczonych i artystów, która działa na rzecz interdyscyplinarnej wymiany doświadczeń.
Jeśli więc macie jakiekolwiek pytania dotyczące samej rekrutacji, czy też działalności AMUiA - to zachęcamy do udziału w spotkaniu! O Akademii opowiedzą i będą też odpowiadać na Wasze pytania przedstawiciele AMUiA:
dr Filip Duszyński, dr Urszula Komarnicka, dr Katarzyna Zoń, dr Weronika Urbańska.
Webinar odbędzie się na platformie MS Teams.
Akademia Młodych Uczonych i Artystów to wspólnota młodych przedstawicieli nauki i sztuki, którzy pragną śmiało wykraczać poza ramy swoich wąskich specjalności i podejmować zupełnie nowe przedsięwzięcia o interdyscyplinarnym charakterze – mówi dr Filip Duszyński, przewodniczący prezydium AMUiA - Akademia współpracuje też z Wrocławskim Centrum Akademickim w zakresie rozmaitych inicjatyw i programów wsparcia dla doktorantów i uczonych. To piękne przedsięwzięcie, uformowane trochę na kształt starożytnych wspólnot filozoficznych – dodaje dr Duszyński.
Działania Akademii
Członkowie Akademii tworzą prawdziwie interdyscyplinarne grupy badawcze (np. psychiatria i informatyka, sztuki plastyczne i informatyka, filozofia i matematyka) i prowadzą w swoim gronie projekty naukowe. Obecna na każdym spotkaniu Akademii wielość perspektyw poznawczych jest ucieleśnieniem źródłowych dla nauki idei: jedności wiedzy oraz jedności poznania.
Efekt współpracy członków AMUiA to liczne projekty o charakterze popularno-naukowym, oryginalne inicjatywy czerpiące z nauki i sztuki (jak ubiegłoroczny projekt Caspar Neumann. Dusze i fundusze. Księga narodzin i pogrzebów dla miasta Wrocławia), wydawnictwa książkowe czy ważne społecznie inicjatywy – jak choćby przygotowywana ten rok konferencja dotycząca problemu samotności w świecie nauki.
Dlaczego warto aplikować?
Weronika Urbańska, członkini AMUiA - Dla mnie Akademia to przede wszystkim miejsce wymiany doświadczeń, przemyśleń i interdyscyplinarnych poglądów zarówno naukowych, jak i światopoglądowych - sami nazwaliśmy się kiedyś „grupą wsparcia naukowców”. Nasze spotkania zawsze są pełne dyskusji i nowych pomysłów, które chcemy wspólnie realizować, nie tylko w kontekście naszego rozwoju naukowego, ale przede wszystkim dla akademickiego Wrocławia i jego mieszkańców.
Urszula Lisowska, członkini AMUiA - W Akademii w pierwszej kolejności zainteresowała mnie "miejskość" - możliwość funkcjonowania w naukowo-artystycznej organizacji, która działa dla pozaakademickiego świata - oraz interdyscyplinarność - możliwość uczenia się od innych i dostrzegania ograniczeń, ale też względnych zalet, własnej perspektywy. Już jako członkini AMUiA doceniłam jej rolę jako sieci wsparcia, skupiającej osoby nauki i sztuki na początku kariery.
Jak aplikować?
Członkami Akademii mogą zostać osoby do 35 roku życia, wyróżniające się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Kandydaci powinni wykazywać zainteresowanie aktywną współpracą z przedstawicielami rozmaitych dziedzin nauki i sztuki. Kadencja członka Akademii trwa 5 lat.
Wszystkich zainteresowanych kandydowaniem do Akademii Młodych Uczonych i Artystów prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (dostępny na stronie www.wca.wroc.pl ) i przesłanie go na adres amuia@um.wroc.pl. Jednocześnie prosimy o dostarczenie lub przesłanie oryginału formularza do siedziby Wrocławskiego Centrum Akademickiego (Rynek 13, II p., 50-101 Wrocław).
Termin składania zgłoszeń upływa 15 czerwca 2022r. (decyduje data wpływu do WCA).