300 km
Galeria Sztuka na miejscu
ul. Łaciarska 4
Wrocław
Zapraszamy na otwarcie wystawy do galerii Sztuka na miejscu, 2 października 2023 r. o godz. 18:00. Na wystawie zaprezentowane są efekty międzynarodowego, kolaboracyjnego projektu graficznego, realizowanego przez studentów Tokyo University of the Arts oraz ASP we Wrocławiu.
Prace powstały pod wpływem tekstu Olgi Tokarczuk, której inspirująca obecność w galerii ... niewykluczona.
Punktem wyjścia do pracy artystycznej i projektowej był tekst Olgi Tokarczuk pt. „Trzysta kilometrów” z książki „Bieguni” (tłum. Hikaru Ogura). Noblistka sama wybrała tekst i życzliwie patronuje temu przedsięwzięciu. Celem było stworzenie autorskiej książki lub sekwencji grafik, dla których źródłem inspiracji jest tekst literacki oraz badania artystyczne poprzez wykorzystanie rozmaitych kontekstów interpretacyjnych. Uczestnikami projektu są studenci Pracowni Grafiki Tokyo Geidai kierowanej przez prof. Michaela W. Schneidera oraz Azusa Takahashi, gościnnie – prof. Aleksandra Janik. Studenci ASP we Wrocławiu realizowali swoje prace pod kierunkiem prof. Magdaleny Wosik, dr Joanny Skrzypiec-Żuchowskiej i dr Karoliny Wiśniewskiej w Pracowni Książki oraz dr Pawła Puzio i mgr Wojciecha Kołacza w Pracowni Druku Cyfrowego i Technik Eksperymentalnych. Mamy nadzieję, że wspólna praca stworzyła przestrzeń kreatywnego działania oraz interdyscyplinarnego i interkulturowego dialogu.
Uczestnicy: Karolina Borowska, Iga Bujarkiewicz, Maciej Bykowski, Aleksandra Damasiewicz, Modesta Gorol, Kinga Gralak, Wiktoria Kruk, Justyna Łaciok, Weronika Majak, Marta Naskręt, Ivana Pavlíková, Maciej Procków, Louise Rouse, Yasuko Saitō, Kanamori Sakurako, Aleksandra Sęczyk, Katarzyna Steć, Maja Śmietanka, Wiktoria Vogel, Shu Yan, Mizutani Yu, Wang Ziwen.
Organizatorzy:
Tokyo Geidai, Japonia
Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
Instytut Polski w Tokio
300 km, połączyć Wrocław i Tokio
Po ukończeniu studiów w Wiedniu wiedziałem, że jest jeszcze przede mną wiele do nauczenia się w dziedzinie grafiki, a moja fascynacja pracami, które widziałem na międzynarodowych wystawach, sugerowała studia w Polsce lub w Japonii. Odległość w linii prostej między Wrocławiem a Wiedniem wynosi 300 km, ale w tamtym czasie zdecydowałem się studiować w Tokio. Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu współpracuje z Geidai, Tokijskim Uniwersytetem Sztukiod ponad 10 lat, a od 2022 roku realizujemy program podwójnego dyplomowania w zakresie grafik, który pozwala studentom na studiowanie zarówno w Polsce, jak i w Japonii. W 2022 roku prof. Aleksandra Janik spędziła rok w Japonii i była profesorem wizytującym w Katedrze Grafiki Artystycznej. Przywiozła ze sobą pomysł na ten projekt oraz tekst "300 km", napisany i wybrany do tego projektu przez laureatkę Nagrody Nobla Olgę Tokarczuk.
W tekście tym odległość i relacja są metaforami. Chociaż poznajemy dokładną formułę obliczeń, liczby nie są wystarczającymi do opisania rzeczywistości. Studenci obu uczelni rozpoczęli od tekstu i pomysłów,wywołanych w procesie indywidualnego tworzenia prac artystycznych, którymi mogliby się podzielić z kolegami z partnerskiego wydziału. Początkowo planowaliśmy spotkać się we Wrocławiu, omówić prace osobiście i cieszyć się możliwością zamiany przestrzeni wirtualnej na rzeczywistą. Niestety, rosyjska inwazja zmusiła nas do zmiany planów - podróż stała się zbyt kosztowna. Chociaż my nie mogliśmy odbyć podróży do Wrocławia, to przynajmniej niektórzy ukraińscy studenci zdołali uciec przed konfliktem i znaleźli schronienie we wrocławskiej Akademii.
300 km to niemal tyle co odległość dzieląca Wrocław od granicy z Ukrainą.
Prace artystyczne inspirowane tekstem Olgi Tokarczuk były wystawione w Tokio i we Wrocławiu. Dzięki wsparciu Instytutu Polskiego możemy tą publikacją udokumentować prace studentów, proces ich powstawania oraz wystawy zrealizowane przy tym przedsięwzięciu.
Teraz Wrocław i Tokio łączy 300 km.
Prof. dr hab. Michael Schneider
Tokijski Uniwersytet Sztuki
Trzysta kilometrów. Kolaboracyjny projekt graficzny
Z przyjemnością prezentujemy rezultaty międzynarodowego projektu artystycznego, realizowanego we współpracy pomiędzy Tokijskimi Uniwersytetem Sztuki Geidai i Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Źródłem inspiracji dla tej inicjatywy był tekst Olgi Tokarczuk "Trzysta kilometrów" z książki "Bieguni", przełożony na język japoński przez Hikaru Ogura. Wyboru tekstu dokonała sama noblistka, życzliwie patronując temu przedsięwzięciu. Celem projektu było stworzenie oryginalnych książek artystycznych lub sekwencji grafik inspirowanych sugestywną twórczością literacką Tokarczuk. Pod kierunkiem swoich profesorów, studenci eksplorowali różne konteksty interpretacyjne i prowadzili artystyczne poszukiwania, aby zwizualizować swoje pomysły.
Prace artystyczne powstały w Pracowni Grafiki w Tokyo Geidai, prowadzonej przez prof. Michaela W. Schneidera i mgr Azusa Takahashi, z gościnnym udziałem prof. Aleksandry Janik. Studenci wrocławskiej Akademii pracowali pod kierunkiem prof. Magdaleny Wosik, dr Joanny Skrzypiec-Żuchowskiej i dr Karoliny Wiśniewskiej w Pracowni Książki oraz dr Pawła Puzio i mgra Wojciecha Kołacza w Pracowni Druku Cyfrowego i Technik Eksperymentalnych. Wierzymy, że wspólna praca stworzyła przestrzeń do interdyscyplinarnych działań i międzykulturowego dialogu, a spotkania, rozmowy i przeczytane książki rozbudziły intelektualną ciekawość. Dowodem na to są prace artystyczne pełne literackich i kulturowych odniesień.
Składamy serdeczne podziękowania Oldze Tokarczuk za zaangażowanie w projekt, a także Hikaru Ogura za wnikliwy wykład na temat przekładu tekstów Tokarczuk. Chcielibyśmy również wyrazić wdzięczność wobec Instytutu Polskiego w Tokio za udzielone wsparcie, które znacznie ułatwiło realizację wystawy i publikacji.
Zachęcamy do zanurzenia się w lekturze i wyimaginowanych światach stworzonych przez naszych utalentowanych studentów.
Prof. Aleksandra Janik
Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu