21. Biennale Sztuki Mediów WRO 2025 Qualia

Centrum Sztuki WRO/ Narodowe Forum Muzyki/Instytut im. J. Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium/PIEKARNIA Żywa Kultura: 66P – Subiektywna Instytucja Kultury
Galeria Geppart ASP Wrocław, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego/Stajnia/IP Studio/Galeria Entropia/Galeria Szewska/Mediateka/House Tęczowa/Park Wschodni/GUA Collective
Zapraszamy na wydarzenie otwarcia od 15 do 18 maja 2025.
doświadczenia się nie sumują
21 Biennale Sztuki Mediów WRO 2025 Qualia
wewnętrzna jakość doświadczenia
21 Biennale Sztuki Mediów WRO 2025 Qualia
pomiędzy zmysłami
21 Biennale Sztuki Mediów WRO 2025 Qualia
Jaki kolor ma tytuł tego tekstu? Czy bliżej mu do fali światła o długości 380 nm, czy może 750 nm? Nawet jeśli zgodzimy się, że to fioletowy, czy mój fiolet będzie taki sam jak twój? A co z przezroczystością – czy można ją nazwać kolorem? I co z barwami spoza widzialnego spektrum, jak właściwie wygląda ultrafiolet albo podczerwień?
W drukach i identyfikacji wizualnej Biennale widoczne jest to drganie pomiędzy czerwienią a fioletem odnoszące się do optycznej, językowej, kulturowej, materialnej niejednoznaczności spektrum.
Tematem centralnym Biennale WRO w 2025 roku są Qualia.
Qualia (l. poj. quale) – odczuwalne lub zjawiskowe jakości, związane z doświadczeniami zmysłowymi, np. słyszeniem dźwięków, odczuwaniem bólu, odbieraniem barw.
Definicja qualia zmieniała się z czasem. Współczesne interpretacje filozoficzne tego pojęcia są bardzo zróżnicowane, od przyznających mu podstawową wartość poznawczą po całkowite zakwestionowanie jego naukowej przydatności czy istnienia jako zjawiska.
My natomiast przyglądamy się qualiom z perspektywy sztuki. Ta bowiem, jako szczególne pole ekspresji i percepcji, zachowuje dla nich, jak dla niewielu zjawisk w podlegającym zbiorowym doświadczeniom i negocjowanym z różnych pozycji świecie, status pewnej swobody. Pozwala nam na konfrontację ze sobą, własnym odczuciem, osobistym odbiorem i reakcją, zanim zgodnie z wiedzą, doświadczeniem, konwencjami skorygujemy ten pierwszy, unikatowy, właściwy tylko dla nas samych, odbiór.
Dlatego podczas 21. Biennale WRO celowo nie tworzymy wystaw tematycznych, nie produkujemy zamkniętych systemów informacji. Raczej współtworzymy z zaproszonymi do projektu ludźmi sztuki otwarte na interpretacje przestrzenie doświadczania. Od 14 maja do 15 czerwca, w różnych kontekstach i lokalizacjach Wrocławia będziemy docierać do kolejnych danych zmysłowych. Będziemy obserwować i doświadczać - słuchać, smakować, dotykać, patrzeć, wąchać; wymieniać się naszymi doznaniami - w kontakcie ze sztuką mediów wychodzącą poza gatunkowe granice.
21 premier, 36 dzieł, 8 dyplomów ośmiu akademii artystycznych w konkursie MKiDN, kilkudziesięciu twórców z Polski, Francji, Danii, Ukrainy, Holandii, Japonii, Tajwanu, Chin, Tajlandii
___Co zatem?
Qualia są nieredukowalną strukturą za każdym razem odmiennego doświadczenia, wydającą się chwytać migotliwą, subiektywną, niesprowadzalną do opisu, niekiedy odrębną wobec spodziewanej – reakcję wobec dzieła artystycznego. Nie stosują się tu zagadnienia poprawności, „właściwej" interpretacji, wreszcie: odpowiedniego przygotowania, bez którego „nie rozumiemy" dzieła. Rozumiemy wewnętrznie, na swój sposób, co znosi normatywność jako kategorię ograniczającą percepcję, uprawomocnia osobiste impulsy, skojarzenia i odczucia, współdzielone w rozmaitych zakresach.
Wybrane do prezentacji na Biennale prace nie tworzą ilustracji poszczególnych jakości obecnych w dziełach. Wszak – dla każdego z odbiorców mogą być rozmaicie odebrane, a wrażenia, które kształtują – różne, również wobec zamiarów twórczych. Właśnie ta różnorodność reakcji, nieredukowalność subiektywizmów, wolność do wsłuchania się we własny odbiór i reakcje jest tym, co świat sztuki podsuwa, umożliwia, poddaje jako impuls i dane do osobistego przeżycia.