10. Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie

Strzegomskie Centrum Kultury
Sala widowiskowa
ul. I. J. Paderewskiego 36
Strzegom
Konferencja zorganizowana w ramach 10. Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie rozpocznie się 26 lipca o godz. 13:00.
Ciało ludzkie było inspiracją wielu historycznych realizacji rzeźbiarskich. Także dzisiaj jest częstym tematem interpretacji formalnych zarówno w obszarze figuracji jak również w ramach wielu innych nurtów artystycznych. Różnorodne przestrzenne odniesienia do ciała o charakterze mniej lub bardziej realistycznym wykonane w drewnie, kamieniu czy innych tworzywach są nadal częstym zjawiskiem we współczesnej rzeźbie. Także proces dydaktyczny w szkolnictwie artystycznym, w liceach plastycznych oraz uczelniach artystycznych jest oparty na obserwacji ciała. Analiza kształtu ciała, zasad jego konstrukcji oraz kinetyki jest nadal istotnym aspektem w nauczaniu rzeźby.
Konferencja zorganizowana w ramach 10. Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie odnosi się do szeroko rozumianego tematu ciała jako nieustannie atrakcyjnej problematyki we współczesnej twórczości. Wprowadzenie wygłosi dr hab. Grzegorz Niemyski, a następnie głos zabiorą m.in.:
- prof. Maciej Aleksandrowicz, Ciałoorientacja;
- prof. Karol Badyna, Ciało jako szata;
- prof. Wiesław Koronowski i prof. Janusz Bałdyga, Kontrapost;
- dr hab. Tomasz Sobisz, Ucieleśnienie materii;
- dr hab. Rafał Rychter, Od bozzetta do antidotum.
Finał Biennale nastąpi tego samego dnia o godz. 17:00 w zielonych Plantach Miejskich, pomiędzy Basteją a estakadą kolejową. Tam, w plenerowej galerii, zostaną odsłonięte rzeźby powstałe podczas tegorocznego pleneru.