Mikael Kihlman
artysta grafik i malarz
Promotorem doktoratu był prof. Christopher Nowicki.
Urodził się w 1953 r. w Uppsali, obecnie mieszka w Sztokholmie. Edukację artystyczną rozpoczął w wieku 17 lat, wstępując do Szkoły Artystycznej Kursverksamheten w Uppsali. W 1979 r. po raz pierwszy pokazał swe prace na wystawie. Wśród nich znalazły się litografie wykonane w Lindstrom Litho w Sztokholmie. Wkrótce potem artysta zaczął otrzymywać zamówienia na limitowane edycje litografii od Konnstfrämjandet oraz innych stowarzyszeń i klubów artystycznych. Pracę w technice suchej igły Kihlman rozpoczął w 1982 r. w pracowni Lennarta Olaussona.
W 1989 r. artysta odbył swą pierwszą podróż do Polski, by wraz z Örjanem Wikströmem uczestniczyć w wystawie szwedzkich grafik. W rezultacie kolejnych podróży do Polski, dla których pretekstem były wystawy, warsztaty, wymiany kulturalne i posiedzenia jury (Międzynarodowego Triennale Grafiki Majdanek; Międzynarodowego Konkursu Rysunku we Wrocławiu; Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych IMPRINT w Warszawie), artysta zacieśniał swe związki z Polską i polskimi twórcami. Przyczynił się także znacząco, poprzez organizację wystaw polskiej sztuki w Szwecji, do jej promocji w swej ojczyźnie. Za zasługi na tym polu w 2012 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Mikael Kihlman jest członkiem Zrzeszenia Artystów Grafików Szwedzkich, Grafik i Väst w Geteborgu, Taidegraafikot w Finlandii i Szwedzkiego Związku Zawodowego Artystów.
Za swą twórczość w dziedzinie grafiki warsztatowej otrzymał ponad dwadzieścia nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach graficznych, między innymi: w 1994 r. Grand Prix Toronto (Canada); w 1995 r. I Nagrodę w Sofii (Bulgaria); w latach 1999 i 2001 wyróżnienia honorowe na International Mini-Print Biennial w Cluj (Rumunia); w 2000 r. wyróżnienie honorowe na VI Bienal Internacional de Grabado Caixanova (Hiszpania); w 2003 r. Brązowy Medal na International Print Biennial w Pekinie (Chiny); w 2003 r. Karlskoga-Nobel Art Award, Karlskoga (Szwecja); w 2004 r. Grand Prix na X Small Graphics Exhibition w Nis (Serbia); w 2004 r. nagrodę „Best print in Show”, przyznaną przez Bath Society of Artists na 99th Annual Summer Exhibition, Bath (Wielka Brytania); w 2005 r. III Nagrodę na13th Internatinal Print Biennial, Varna (Bułgaria).
Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Brytyjskiego w Londynie, Muzeum Narodowego i Muzeum Sztuki Współczesnej w Sztokholmie, Muzeum Sztuki w Malmö, Muzeum Sztuki w Norrköping, Muzeum Sztuki w Borås, Muzeum Värmlands w Karlstad, Szwedzkiej Rady Sztuki, kolekcjach regionalnych i prywatnych, a także międzynarodowych biennali i triennali sztuki.
Tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu otrzymał w 2015 r.