Projektowanie Edytorskie
OPIS
Projektowanie edytorskie uczy studentów konstruowania i przygotowania do druku publikacji – w tym wielostronicowych, złożonych projektów edytorskich, takich jak portfolio, katalog i folder, lub mniej obszernych; takich jak opracowanie własnej identyfikacji wizualnej, materiałów informacyjnych lub plansz ofertowych i konkursowych.
Szczególna uwaga poświęcana jest czytelnej, logicznej, atrakcyjnej, opartej na indywidualnej koncepcji – budowie wizualnego komunikatu – oraz merytorycznej stronie przekazu; tak, by student rozumiał związki zachodzące między formą dzieła plastycznego, a przenoszonym przez nią komunikatem. Studenci zachęcani są do poszukiwania własnego, twórczego, kreatywnego języka projektowego, co pozwala na istotne zróżnicowanie ekspresji projektów powstających w ramach przedmiotu.
Nabyte umiejętności mogą być wykorzystywane również na polu działań nie znajdujących przełożenia na język druku – pozwalają na bardziej świadome projektowanie dokumentacji cyfrowej, prezentacji multimedialnych i stron internetowych.
PRZYKŁADOWE TEMATY REALIZOWANE ZE STUDENTAMI
Podstawy liternictwa i typografii, skład, łamanie i komponowanie tekstów, oraz inne zagadnienia związane z poprawnym konstruowaniem layoutu publikacji, takie jak grid, pagina, żywa pagina, margines, spad, kompozycja strony, hierarchiczność i logika struktury przekazu, łączenie typografii z grafiką, właściwe przygotowanie na potrzeby publikacji bitmapowych i wektorowych materiałów graficznych a także przygotowanie wygenerowanych materiałów do druku offsetowego, cyfrowego lub sitodruku. Na potrzeby rozbudowanych projektów, w ramach przedmiotu wprowadzane są podstawy specjalistycznego programu komputerowego – InDesign.
Przykłady tematów: portfolio własnego dorobku, plakat i zaproszenie promujące własną wystwę dyplomową, materiały promocyjne typu logo lub sygnatura, wizytówka, papier pakowy, etykieta, folder reklamowy lub layout pisemnej pracy dyplomowej.
LEKTURY
- Krzysztof Tyczkowski, Lettera Magica
- Gavin Ambrose, Paul Harris, Typografia
- Gavin Ambrose, Paul Harris, Twórcze projektowanie
- B. Bergstrom, Komunikacja Wizualna
- James Felici, Kompletny przewodnik po typografii
- Rudolf Arnheim, Sztuka i percepcja wzrokowa
- Adrian Frutiger, Człowiek i jego znaki
- Photoshop CS/CS PL. Biblia, praca zbiorowa
- Martin Evening, Mistrzowska edycja zdjęć. Adobe Photoshop CS5/CS5 PL dla fotografów
- Nigel French, InDesign i tekst
- Zalecane jest śledzenie na bieżąco periodyków związanych z omawianymi zagadnieniami projektowymi np. Graphis, Print, 2+3D