Pracownia Rysunku Kreatywnego
Pracownia Dyplomująca
Staramy się poprzez osobiste rozmowy, indywidualne korekty, prezentacje i wykłady, grupowe zadania programowe i warsztaty tematyczne, przyczynić się do tego, by studenci posługiwali się językiem rysunku na tyle świadomie i swobodnie, aby móc samodzielnie kreować rysunkowe interpretacje w formie grafik, we wszystkich istniejących technikach, samodzielnych prac rysunkowych, obiektów, projektów komiksów, ilustracji czy projektów postaci bohaterów lub planów gier komputerowych.
Opis
Program realizowany w Pracowni Rysunku Kreatywnego jest autorskim programem, opartym o wieloletnie doświadczenie dydaktyczne w prowadzeniu pracowni grafiki artystycznej oraz własnej twórczość graficznej i rysunkowej. Program w ogromnej mierze opiera się na założeniach, że podstawą każdej aktywności plastycznej jest rysunek sprzężony ze świadomością twórczą. Ten konglomerat jest fundamentem, rudymentem sztuk wizualnych i stanowi o ich nieprzerwanym rozwoju. Wszystkim zainteresowanym studentom proponujemy dialog oparty na swobodnym przepływie i realizacji wzajemnych fascynacji. Proponujemy całkowitą wolność wypowiadania się i formułowania myśli oraz zagadnień artystycznych, w sposób szczególnie związany z rysunkiem, ale nie tylko. Szanujemy indywidualne wypowiedzi, mające charakter eksperymentu artystycznego, zarówno formalnie jak i technologicznie.
Przedmioty
Rysunek kreatywny prof. Jacek Szewczyk, dr Sebastian Łubiński
Grafika Artystyczna dla studentów Sztuki Mediów dr Zuzanna Dyrda
Zapisy
Predyspozycje rysunkowe, wyobraźnia i kreatywne myślenie o rysunku i grafice.
Lektury
- www. polishprintmaking.com
- Katalogi wystaw: Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów, International Biennial of Drawing Pilsen, Triennale Rysunku we Wrocławiu, Międzynarodowy Konkurs Rysunku Wrocław, Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków, Triennale Grafiki Polskiej Katowice, Biennale Grafiki Studenckiej Poznań
- Karel Teissig, Techniki rysunku
- Maria Grońska, Nowoczesny Drzeworyt Polski
- Adrian Frutiger, Człowiek i jego znaki
- Jerzy Werner, Technika i technologia sztuk graficznych
- Wassily Kandynsky, Punkt, linia, płaszczyzna
- Wassily Kandynsky, O duchowości w sztuce
- Richard Noyce, Printmaking off the beaten track
- Richard Noyce, Contemporary graphic art in Poland
- Keith Howard, Non-toxic intaglio printmaking