Pracownia Projektowania Konceptualnego i Eksperymentu
Pracownia dyplomująca
Głównym polem zainteresowania Pracowni Projektowania Konceptualnego i Eksperymentu są relacje człowieka z przedmiotem, przestrzenią, światłem i naturą. Eksperymenty i badania dotyczyć będą strefy domu, edukacji, przestrzeni i miejsca rekreacji oraz wspomagania i aktywowania relacji społecznych. Najważniejszym aspektem rozważań i działań projektowych jest warstwa znaczeniowa, kulturowa i funkcjonalna przedmiotów.
Efekty pracy mogą mieć charakter przedmiotów użytkowych, obiektów lub instalacji angażujących zastane sytuacje i miejsca. W pracowni będziemy koncentrować się nie tylko na możliwości realizacji projektów, ale możliwe będzie oparcie się na nowych rozwiązaniach i eksperymentach wybiegających w przyszłość. Źródłem inspiracji będzie człowiek jako jednostka społeczna, natura, sztuka pojmowania intuicyjnego, percepcja zmysłowa i haptyczna. W pracowni respektowane są wszystkie kryteria prawidłowego i racjonalnego postępowania projektowego, chociaż nacisk położony jest na eksperyment, przygodę twórczą oraz empatię i intuicję.
Zajęcia w pracowni opierają się o wykłady/ autorskie konsultacje, prezentacje oraz system zadań i eksperymentów projektowych angażujących idee i materię. Na kolejnych etapach pracy student dokonuje analizy wartości formalnych, funkcjonalnych i technologicznych proponowanego rozwiązania. Efektem pracy projektowej jest dokumentacja wizualna i techniczna projektu oraz efekty eksperymentów materiale. Realizujemy nasze eksperymenty i koncepcje w warsztatach Katedry Szkła (np: hucie szkła, laboratorium kształtowania termicznego) lub we współpracy z podmiotami zewnętrznymi, jak galerie, huty i instytucje miejskie.
Przedmioty
- Szkło Użytkowe
Zapisy
Wybór studentów odbywa się na podstawie przedstawionego portfolio i przeglądu końcowego w poprzednim roku lub cyklu studiów.
Lektury
- Monika Rosińska, „Utopie Designu”
- Marta Smolińska, „Haptyczność poszerzona”
- „Hand-made. Praca rąk w postindustrialnej rzeczywistości”, red. Marek Krajewski, Bęc Zmiana
- Monika Rosińska, Bęc Zmiana, „Przemyśleć u/życie. Projektanci. Przedmioty. Życie społeczne”
- Victor Papanek, „Dizajn dla realnego świata”, wyd. Recto Verso
- Józef A. Mrozek, „Świat do zaprojektowania”, wyd. ASP Warszawa
- Dyskurs. Zeszyty naukowo-artystyczne ASP we Wrocławiu nr 8, 2008/2009