Pracownia Projektowania Intuicyjnego
Celem programu nauczania I Pracowni Projektowania Szkła Użytkowego jest przygotowanie absolwenta do poprawnego rozwiązywania problemów projektowych związanych ze szkłem użytkowym. Studenci są zaznajamiani z kolejnymi etapami powstawania projektu i form. Sami są zobowiązani do profesjonalnego przygotowania projektu (szkice, rysunki realizacyjne i techniczne w skali 1:1, wycinki form, graficzne lub komputerowe przedstawienie projektu).
W Pracowni podejmowane są zadania związane z szeroko pojętym projektowaniem szkła użytkowego. Sięgając do historii designu i współczesności studenci poszukują swoich własnych rozwiązań tematów. Prowadzący namawiają do mierzenia się z zagadnieniami i projektowaniem z uwzględnieniem ekologii i wykorzystaniem najnowszych technologicznych osiągnięć w produkcji szkła.
Przedmioty
Szkło użytkowe ( dla studentów 2 roku studiów I stopnia/semestr ,4; 3 roku studiów I stopnia/ semestr 5 i 6, 1 roku studiów II stopnia/ semestr 1,2 oraz 2 roku studiów II stopnia/ semestr 3,4)
Zapisy
Pracownia może dokonać wyboru określonej liczby studentów, mając na względzie proporcjonalny podział studentów pomiędzy wszystkie pracownie Projektowania Szkła. Prowadzący uczestniczą w przeglądach na I i II roku studiów. Dodatkowo mogą wymagać przedstawienia projektów i innych artystycznych dokonań zrealizowanych w czasie trzech semestrów studiów.
Lektury
-
pod red. I. Płońskiego „Technologia szkła”;
-W. Nowotny „Technologia szkła”;
-C. Cerutti, A. Dorigano „Szkło XV –XX wieku”;
-
-
-
-Richard Morris „Projektowanie produktu“;
-
-Charlotte i Peter Fiell „Design XX wieku“;
-
-Jennifer Hudson „1000 ogetti di design“;
-
-Juhani Pallasmaa „Oczy skóry” i „Myśląca dłoń”;
-
-
-
- Itten Johannes „Sztuka Barwy”;
-