Pracownia Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej | Pl. Polski
Pracownia dyplomująca
Przygotowanie studenta kierunku malarstwo do podejmowania działań artystycznych niezwiązanych z tradycyjnie pojętym malarstwem sztalugowym, ukierunkowanych na świadome kształtowanie otoczenia i przestrzeni publicznej.
W trakcie procesu dydaktycznego student uzyskuje podstawową wiedzę w zakresie niezbywalnych kanonów dotyczących wkraczania z koncepcją plastyczną w obszar architektury i urbanistyki oraz umiejętność adaptacji własnych koncepcji malarskich do monumentalnej skali. W Pracowni dążymy do skrystalizowania się postawy twórczej studenta w zakresie działań plastycznych w przestrzeni publicznej oraz wyłonienia jego indywidualnych predyspozycji ideowo-artystycznych.
Przedmioty
- Malarstwo Architektoniczne i Sztuka w Przestrzeni Publicznej
Zapisy
Zajęcia w Pracowni są obowiązkowe dla studentów studiów stacjonarnych na II i III roku. Warunkiem przyjęcia jest ukończony I rok studiów. Na IV rok przyjmowani są studenci, którzy zadeklarują chęć wyboru Pracowni jako Dyplomującej.
Na studiach prowadzonych w języku angielskim – MFA in Visual Arts, student zostaje przyjęty do Pracowni po przedstawieniu portfolio.
Lektury
- Louis Boll, Street art characters, Barcelona, 2007
- Mark Rosenthal, Understanding installation art, Prestel, 2003
- Christoph Mangler, City Language Berlin, Prestel, 2006
- Lynette Wrigley, Marc Gerstein, Witraże, Warszawa, Arkady, 1998
- Jan Białostocki, Symbole i obrazy w świecie sztuki, Warszawa, PWN, 1982
- Krystyna Wilkoszewska, Wariacje a postmodernizm, Kraków, Universitas Best of German graffiti, Bremen, 2001
- Tristan Manco, Świat graffiti – sztuka ulicy z pięciu kontynentów, Warszawa, Albatros, 2008
- Mieczysław Wallis, Malarze i miasta: studia i szkice, Warszawa, WaiF, 1972
- Adam Kotula, Piotr Krakowski, Malarstwo, rzeźba, architektura i wybrane zagadnienia plastyki współczesnej, Warszawa, PWN, 1978
- Elżbieta Dymna, Marcin Rutkiewicz, Polski street art, PWN, 2010;
- Sebastian Frąckiewicz, Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce, Poznań, Galeria Miejska Arsenał, 2015