Przejdź do treści

Podstawy Projektowania Mebli

Michał Dyniakowski, mebel funkcja i forma

Program i cel

Celem zajęć jest poznanie podstawowych zagadnień dotyczących funkcji, konstrukcji i ergonomii mebla jako bazowych elementów dalszego kształcenia. Cykl zadań i ćwiczeń klauzurowych ma na celu kształtowanie świadomego i kreatywnego projektowania elementów wyposażenia wnętrz mieszkalnych.  

  • student dysponuje podstawową wiedzą z zakresu warsztatu i technik stosowanych w prezentacji projektów, metodologii sporządzania dokumentacji technicznej projektowanych mebli;  
  • student posiada podstawową wiedzę z zakresu projektowania mebli skrzyniowych i szkieletowych, rozpoznaje konstrukcje meblarskie oraz posiada podstawową wiedzę w zakresie materiałów stosowanych w przemyśle meblarskim; 
  • student rozumie istotę relacji pomiędzy formą mebla i jego przeznaczeniem, a także potrafi wykorzystać nabytą wiedzę o ergonomii w projektach meblarskich.  

Formy kształcenia

Studenci uzyskują tematy projektowe przeznaczone do pracy indywidualnej a także pracy zespołowej. Zadanie indywidualne opracowywane jest przez studentów w domu i omawiane w trakcie zajęć, indywidualnych korekt w trakcie których uzupełniane są i pogłębiane informacjami od prowadzącego w formie przykładów. Prowadzący udostępnia materiały dydaktyczne. W trakcie zajęć odbywają się też krótkie wykłady dotyczące aktualnie omawianej problematyki projektowej.  

Podczas zajęć realizowane są zadania w grupach w trakcie których studenci mają możliwość uzyskania bezpośrednich konsultacji wynikających z realizowanych tematów, problemów projektowych. Zadania indywidualne i grupowe realizowane są równolegle.  

Warunki zapisu

  • podstawowa znajomość zasad kompozycji, podstawy geometrii; 

  • umiejętność przedstawienia koncepcji za pomocą rysunku odręcznego.  

Materiały dydaktyczne

  1. J. Smardzewski, Projektowanie mebli, PWRiL, 2018;  
  2. C. Kosiński, Rysunek zawodowy w meblarstwie, cz.1-2, WSiP, 1986; 
  3. L. Giełdowski, Konstrukcje mebli. Rysunek techniczny, cz.1-2, WSiP, 1995;  
  4. Praca zbiorowa, Słownik terminologiczny mebli, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000; 
  5. K. Elam, Geometria w projektowaniu. Studia z proporcji i kompozycji, wydawnictwo D2d.pl, 2019; 
  6. W. Rybczynski, Dom krótka historia idei, wydawnictwo Karakter, 2015; 
  7. S. Dzięgielewski, Meble tapicerowane. Produkcja rzemieślnicza i naprawy, WSiP, 1997; 
  8. J. Charytonowicz, Ewolucja form sprzętów do siedzenia. Od pradziejów do wieku maszyn, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, 2007.