Scenografia / studia stacjonarne 5-letnie
Program kształcenia dla studiów stacjonarnych magisterskich oparty jest o dwa podstawowe bloki przedmiotów – grupę przedmiotów podstawowych i grupę przedmiotów kierunkowych, rozszerzonych o przedmioty humanistyczne oraz nauczanie uzupełniające. Jako jedyni w Polsce otworzyliśmy studia jednolite magisterskie 5-letnie. Prowadzimy nauczanie wszystkich form scenografii - teatralnej, filmowej, lalkowej, wizualnej. Zapraszamy do prowadzenia warsztatów wybitnych twórców – scenografów, kostiumologów, operatorów filmowych, reżyserów.
Historia filmu. Taniec w teatrze i teatr ruchu. Teatr lalek. Technologia budowy lalek. Historia teatru lalek. Elementy wiedzy z zakresu mitologii i tradycji biblijnych. Podstawowe pojęcia i terminy muzyczne. Formy i epoki teatru muzycznego. Rejestracja i przetwarzanie obrazu. Elektroniczne formy zapisu. Nowe technologie. Fotografia cyfrowa. Programy graficzne i grafika komputerowa. Wizualizacje. Światło w teatrze i filmie. Narzędzia i park oświetleniowy stosowany w różnych przestrzeniach scenicznych i w filmie. Właściwości optyki filmowej. Technika i technologia w malarstwie, rzeźbie i rysunku. Interdyscyplinarne i intermedialne działania w przestrzeni otwartej. Istnieje dla studenta możliwość indywidualizacji kształcenia poprzez uczestnictwo w pracowniach innych wydziałów.
Student uzyskuje wiedzę o tworzeniu znaku semantycznego w scenografii, o przetwarzaniu pojęć literackich na formy plastyczne umieszczone w projektowanej przestrzeni. Student uzyskuje umiejętność przetwarzania literatury na znaki plastyczne, a także umiejętność tworzenia inscenizacji teatralnej projektując rzut scenografii na konkretnym rzucie teatru. Student uzyskuje wiedzę o komunikacji w przestrzeni teatralnej, a także wyznacza tereny gry aktorskiej. Student potrafi twórczo interpretować tekst literacki, formułować opinie i sądy, wypowiadać się. Potrafi zaprezentować projekty, rozumie potrzebę pracowania w zespole, posiada umiejętność współpracy, umie kierować zespołem technicznym, egzekwować realizacje swoich koncepcji.
Kierunek ma w programie poszerzenie wiedzy o zagadnienia z obszaru humanistycznego. Historia kultury materialnej – ubiór, wnętrza, meble. Historia kształtowania przestrzeni scenicznej od czasów antycznych do czasów współczesnych. Historia dramatu i konwencji scenicznych. Epoki, style i kierunki w kontekście zmian w technice filmowej i w odniesieniu do ogólnych trendów w kulturze.
Jak się u nas studiuje?
Gdzie będziesz studiować i z jakich pracowni możesz korzystać
W ramach zajęć studenci mają do dyspozycji pracownie, sale wykładowe, sale lub pracownie multimedialne i laboratoria. Katedra posiada infrastrukturę badawczą w postaci: pracownia realizacyjna kostiumów i ubioru kreacyjnego (manekiny krawieckie, manekiny ekspozycyjne, maszyny do szycia, żelazka, deska do prasowania, komputer, ekran multimedialny, sprzęt fotograficzny), pracownia do realizacji lalek teatralnych i elementów dekoracji (narzędzia ręczne i elektryczne do obróbki drewna, narzędzia elektryczne do obróbki styropianu i styroduru, kowadło, imadła, stół warsztatowy), laboratorium badawcze-sala teatralna (reflektory, system nagłośnienia, stoły oświetleniowe, rzutniki multimedialne, makietnik z oświetleniem, aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe), pracownia komputerowa (komputery stacjonarne wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem do projektowania 3d, grafiki wektorowej, grafiki rastrowej, obróbki zdjęć i materiałów filmowych)
Wydział posiada infrastrukturę badawczą w postaci: stolarnia, drukarki 3D, plotery, aparaty fotograficzne, sprzęt multimedialny, studio fotograficzne, komputery, dostęp do oprogramowania.
To są idealne studia dla Ciebie jeśli...
- interesujesz się kulturą i sztuką, w szczególności teatrem i filmem,
- lubisz komponować ze sobą formy przestrzenne, bryły, a także kształty, struktury i faktury,
- masz zdolności manualne zwłaszcza w zakresie budowania form przestrzennych,
- nieustannie tworzysz wykorzystując do tego różne techniki plastyczne,
Wyjazdy na studia, kursy i praktyki zagraniczne
Jeśli zechcesz by Twój proces kształcenia był jeszcze pełniejszy, będziesz mógł skorzystać z wyjazdów na studia, kursy i praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+.
Dzięki nim zdobędziesz nowe doświadczenia oraz poszerzysz swoje umiejętności artystyczne, projektowe oraz językowe. Współpracujemy z ponad 100 uczelniami, będziesz więc mieć w czym wybierać. Oto niektóre z naszych partnerskich uczelni, które chętnie przyjmują studentów kierunku Scenografia:
- Ecole Nationale des Arts Visuels de la Cambre / Bruksela / Belgia
- National Academy of Art / Sofia / Bułgaria
- Weissensee Kunsthochschule Berlin / Berlin / Niemcy
- Accademia di Belle Arti di Lecce / Lecce / Włochy
- Accademia di Belle Arti di Roma / Rzym / Włochy
Co po studiach?
Niezależnie od tego, czy chciałbyś w przyszłości podbijać świat sztuki jako wybitny artysta, prowadzić małą firmę produkującą unikatowe przedmioty, dzielić się swoją wiedzą jako instruktor, czy wykładowca, albo współpracować z przemysłem lub instytucjami publicznymi i realizować projekty na dużą skalę, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Jesteś w idealnym miejscu. Przez kolejne lata będziemy wspierać Cię przy realizowaniu każdej z wybranych przez Ciebie ścieżek kariery. Będziemy Cię uczyć, zadawać pytania, pomagać szukać na nie odpowiedzi, a także inspirować do poszerzania Twoich horyzontów i badania możliwości.
Jeśli zastanawiasz się, jaki mógłbyś wykonywać zawód po kierunku Scenografia to rzuć okiem na niektóre z naszych propozycji:
• Scenograf teatralny, filmowy oraz telewizyjny,
• Projektant ubioru,
• Kostiumograf,
• Lalkarz,
• Rekwizytor,
• Projektant wnętrz.
Jak zostać naszym studentem?
Wystarczy, że zdasz maturę z wybranych przez siebie przedmiotów. Jakich? Ta decyzja należy do Ciebie. Najlepiej jeśli zdecydujesz się na te, dzięki którym przejdziesz egzamin gładko.
Kolejny krok to przystąpienie do egzaminu wstępnego. Ma on kilka etapów. W pierwszej kolejności czeka Cię przegląd zgromadzonych do tej pory prac. Powinny one pokazywać Twoje zainteresowanie sztukami plastycznymi oraz wybranym kierunkiem. Po tzw. teczce czekają cię jeszcze egzaminy z rysunku, malarstwa, zadania specjalistyczne oraz rozmowa. Szczegóły znajdziesz w zakładce Rekrutacja.
Zanim jednak przystąpisz do egzaminów zapraszamy Cię na konsultacje oraz kursy przedegzaminacyjne. W ich czasie będziesz mógł wysłuchać opinii naszych dydaktyków oraz pod ich czujnym okiem wykonać prace rysunkowe, malarskie oraz rzeźbiarskie.