Mediacja Sztuki / studia stacjonarne 2-letnie
Kierunek poszerza przestrzeń dialogu i wymiany intelektualnej pomiędzy praktyką artystyczną, kuratorską i instytucjonalną a wiedzą o sztuce i jej zmieniających się współczesnych, w tym ekonomicznych, uwarunkowaniach.
W trakcie autorskich zajęć studenci zapoznają się z teoretycznymi i praktycznymi aspektami międzynarodowych projektów artystycznych, realizowanych w różnych obszarach szerokiego pola sztuki współczesnej.
Rozwijają własną kreatywność przez świadomość i strategię budowania założeń programowych, proceduralnych oraz organizacyjnych. Uczą się przy tym budować skuteczną komunikację marketingową.
Studenci mają również możliwość zdobycia wiedzy w zakresie funkcjonowania instytucji, pozyskiwania środków na promocję kultury oraz własną działalność artystyczną.
Program nauczania dla pierwszego roku studiów licencjackich poszerzony jest o blok przedmiotów ogólnoplastycznych, dzięki któremu student ma możliwość świadomego wyboru drogi artystycznej.
Jak się u nas studiuje?
Gdzie będziesz studiować i z jakich pracowni możesz korzystać
Zajęcia odbywają się w siedzibie Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki, w budynkach usytuowanych przy Placu Polskim 3/4, nowoczesnym budynku Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności na ul. Traugutta 19/21 oraz w wybranych jednostkach wrocławskich instytucji kulturalnych, m.in. Centrum Sztuki WRO, Instytut Grotowskiego, Muzeum Pana Tadeusza, Galeria MD_S. Grupa studencka na zajęciach w pracowniach liczy około 15 osób, co umożliwia indywidualne i kompleksowe podejście. Katedra posiada infrastrukturę badawczą w postaci sprzętu multimedialnego oraz systemu wystawienniczego.
W ramach programu nauczania studenci drugiego stopnia mają możliwość kształcenia indywidualnego, poprzez wybór pracowni (w tym pracowni dyplomującej) także na innym Wydziale ASP we Wrocławiu. Oprócz rozwoju praktyki artystycznej oraz zdobycia wiedzy z dziedziny kuratorskiej i ekspozycyjnej, studenci mają możliwość poszerzenia własnej świadomości z dziedziny teorii oraz historii sztuki.
Staże, praktyki zawodowe, wyjazdy zagraniczne
Jeśli zechcesz by Twój proces kształcenia był jeszcze pełniejszy, będziesz mógł skorzystać z wyjazdów na studia, kursy i praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+.
Dzięki nim zdobędziesz nowe doświadczenia oraz poszerzysz swoje umiejętności artystyczne, projektowe oraz językowe. Współpracujemy z ponad 100 uczelniami z całego świata.
Perspektywy zawodowe
Absolwent kierunku Mediacja sztuki posiada wiedzę oraz umiejętności wykwalifikowanego artysty w dziedzinie sztuk wizualnych oraz aktywnego uczestnika i mediatora kultury współczesnej (organizatora, kuratora interdyscyplinarnych projektów artystycznych i krytyka). Jest przygotowany do podjęcia i realizacji działań artystycznych kształtujących wartościowe procesy społeczne i twórcze postawy kulturowe. Przygotowany jest do podjęcia pracy zawodowej w ośrodkach oraz instytucjach kultury i sztuki, inicjatywach pozarządowych i niezależnych, o profilu artystycznym i społeczno-kulturowym, strukturach informacyjnych i promocyjnych.
Do jakich zawodów przygotuje Cię Mediacja Sztuki?
- Artysta w dziedzinie sztuk wizualnych,
- Kurator interdyscyplinarnych projektów artystycznych,
- Organizator i producent wydarzeń artystycznych,
- Edukator,
- Koordynator dostępności.