Przejdź do treści

Grafika w zakresie projektowania graficznego / studia niestacjonarne 3-letnie

Kierunek Grafika obejmuje swoim zakresem projektowanie graficzne, grafikę intermedialną i grafikę artystyczną. Zakłada przekazanie określonego zasobu wiedzy i wykształcenie umiejętności warsztatowych oraz artystycznych w zakresie szeroko pojętej grafiki i dziedzin pokrewnych. Studia nastawione są na kształtowanie wartości artystycznych, społecznych i kulturowych.

Kierunek Grafika zakłada przede wszystkim wprowadzenie w zakres i metodykę projektowania graficznego m.in. poznanie uwarunkowań formalnych i gatunkowych w projektowaniu i ilustrowaniu, nabycie doświadczeń projektowych w kontakcie z tekstem literackim jako podmiotem opracowania i interpretowania graficznego, poznanie środków i wariantów języka graficznego – własności słowa i obrazu oraz doświadczanie skrótu i przenośni w przedstawianiu pojęć i w nadawaniu znaczeń. W ramach zajęć z grafiki intermedialnej student nabywa umiejętności projektowania i tworzenia form ekranowych poprzez animację, wideo, realizacje interaktywne czy internetowe. Jako uzupełnienie, w ramach grafiki artystycznej kierunek oferuje poznanie i praktyczne stosowanie tradycyjnych technik graficznych (druk wypukły, wklęsły, sitowy), umożliwiające swobodną wypowiedź artystyczną sformułowaną za pomocą graficznych środków wyrazu.

Projektowanie graficzne

Jak się u nas studiuje?

Gdzie będziesz studiować i z jakich pracowni możesz korzystać

Kształcenie studentów kierunku grafika prowadzone jest przez Katedrę Projektowania Graficznego, Katedrę Sztuki Mediów oraz Katedrę Grafiki Artystycznej. W ramach zajęć studenci mają do dyspozycji pracownie artystyczne, sale wykładowe, warsztaty komputerowe, introligatornię, warsztat letterpress, studia fotograficzne, pracownie multimedialne. Zajęcia odbywają się w siedzibie Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów w budynkach Uczelni usytuowanych przy Placu polskim ¾ oraz nowoczesnym budynku Centrum Sztuk Użytkowych Centrum Innowacyjności przy ulicy Traugutta.

Wydział posiada infrastrukturę badawczą w postaci w pełni wyposażonych pracowni grafiki artystycznej (prasy graficzne wklęsłodrukowe z napędem ręcznym, prasy graficzne wklęsłodrukowe z napędem elektrycznym, prasy litograficzne, digestorium, kopioramy, stoły sitodrukowe ze wspomaganiem rakla, drukarka wielkoformatowa, skaner wielkoformatowy), laboratoria komputerowe z najwyższej klasy sprzętem i oprogramowaniem, w pełni wyposażone dokumentacyjne studio fotograficzne, laboratorium wzorca odbitki poligraficznej (plotery wielkoformatowe, drukarki, urządzenie tnąco-grawerujące).

Studenci Grafiki korzystają z zasobów infastrukturalnych Katedry Sztuki Mediów: w pracowni projektowania gier i form wirtualnych z wyspecjalizowanego sprzętu do rejestracji ruchu postaci oraz druku 3D, laboratoriów fotograficznych, studia realizacji filmowych, laboratorium rejestracji i montażu dźwięku, laboratorium wieloplanowej cyfrowej fotografii studyjnej, laboratorium realizacji dźwięku, laboratorium mikrokontrolerów. Umiejętności oraz warsztat realizacji animacji, filmu, wielkoformatowej projekcji - mappingu lub projekcji na kilka źródeł, gwarantowane jest studentom, którzy pragną poszerzyć swoje możliwości realizacyjne oraz wrażliwość na ruchomy obraz. Zapoznanie się z mikrokontrolerami w laboratorium i budowanie instalacji interaktywnych, daje możliwość uruchomienia statycznego obrazu oraz oddania kreacji również w ręce odbiorcy.

To są idealne studia dla Ciebie jeśli...

• interesujesz się kulturą i sztuką, w szczególności z zakresu grafiki,
• nieustannie tworzysz wykorzystując do tego różne techniki plastyczne,
• chciałbyś zgłębiać tajniki projektowania graficznego,
• lubisz analizować swoje prace plastyczne.

Staże, praktyki zawodowe, wyjazdy zagraniczne

Jeśli zechcesz by Twój proces kształcenia był jeszcze pełniejszy, będziesz mógł skorzystać z wyjazdów na studia, kursy i praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+.

Dzięki nim zdobędziesz nowe doświadczenia oraz poszerzysz swoje umiejętności artystyczne, projektowe oraz językowe. Współpracujemy z ponad 100 uczelniami, będziesz więc mieć w czym wybierać. Oto niektóre z naszych partnerskich uczelni, które chętnie przyjmują studentów kierunku Grafika:

  • Ecole Superieure D'art et de Design d'Orleans / Orlean / Francja
  • Universidad del Pais Vasco / Bilbao / Francja
  • Universidad de Castilla-La Mancha, Campus Cuenca / Ciudad Real / Hiszpania
  • Universidade do Porto / Porto / Portugalia
  • Accademia di Belle Arti di Brera / Mediolan / Włochy
Co po studiach?

Niezależnie od tego, czy chciałbyś w przyszłości podbijać świat sztuki jako wybitny artysta, prowadzić małą firmę produkującą unikatowe przedmioty, dzielić się swoją wiedzą jako instruktor, czy wykładowca, albo współpracować z przemysłem lub instytucjami publicznymi i realizować projekty na dużą skalę, to mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Jesteś w idealnym miejscu. Przez kolejne lata będziemy wspierać Cię przy realizowaniu każdej z wybranych przez Ciebie ścieżek kariery. Będziemy Cię uczyć, zadawać pytania, pomagać szukać na nie odpowiedzi, a także inspirować do poszerzania Twoich horyzontów i badania możliwości.

Jeśli zastanawiasz się, jaki mógłbyś wykonywać zawód po kierunku Grafika to rzuć okiem na niektóre z naszych propozycji:
• Projektant stron internetowych,
• Projektant aplikacji mobilnych,
• Grafik w agencji reklamowych,
• Ilustrator książek i czasopism,
• Grafik komputerowy,
• Projektant gier komputerowych,
• Plakacista,
• Projektant identyfikacji wizualnej,
• Kontynuowanie nauki na studiach II stopnia.

Jak zostać naszym studentem?

Wystarczy, że zdasz maturę z wybranych przez siebie przedmiotów. Jakich? Ta decyzja należy do Ciebie. Najlepiej jeśli zdecydujesz się na te, dzięki którym przejdziesz egzamin gładko.

Kolejny krok to przystąpienie do egzaminu wstępnego. Ma on kilka etapów. W pierwszej kolejności czeka Cię przegląd zgromadzonych do tej pory prac. Powinny one pokazywać Twoje zainteresowanie sztukami plastycznymi oraz wybranym kierunkiem. Po tzw. teczce czekają cię jeszcze egzaminy z rysunku, malarstwa, zadania specjalistyczne oraz rozmowa. Szczegóły znajdziesz w zakładce Rekrutacja.

Zanim jednak przystąpisz do egzaminów zapraszamy Cię na konsultacje oraz kursy przedegzaminacyjne. W ich czasie będziesz mógł wysłuchać opinii naszych dydaktyków oraz pod ich czujnym okiem wykonać prace rysunkowe, malarskie oraz rzeźbiarskie.

W roku akademickim opłata za studia będzie wynosiła 8600 zł dla studentów I roku I stopnia oraz I roku II stopnia, a dla studentów II roku i III roku I stopnia oraz II roku II stopnia opłata będzie tej samej wysokości jak w roku akademickim 2023/2024.

Powodzenia!