Brazylia 2024 / Robert Sochacki

Zanim zamkniemy rok akademicki 2023/24, pora na krótką relację z mojej ostatniej międzynarodowej aktywności. Tym razem był to wyjazd do Brazylii.
Porto Alegre
W ramach programu Erasmus+ miałem spędzić tydzień na współpracy z osobami studenckimi Universidade Federal do Rio Grande do Sul (UFRGS) w Porto Alegre i prowadzącymi tam zajęcia: prof. Wilson Kindlein Júnior; prof. Betina Tschiedel Martau; prof. Leônidas Garcia Soares i prof. Eloi Fernando Fritsch.
W czasie mojego pobytu miałem współpracować z doktorantami i doktorantkami. Z osobami studiującymi na architekturze planowaliśmy organizację spontanicznych projektów świetlnych w przestrzeni publicznej kampusu. Miałem brać udział w projektach z użyciem skanerów 3D oraz mieć możliwość współpracy z laboratorium wykorzystującym do badań mikroskopy. Na koniec miała być prezentacja możliwości laboratorium audio, the Sound Room a multichannel electroacoustic composition. Niestety wszystko to miało być...
Region jak i samo miasto nawiedziła ogromna powódź. Dzięki zaangażowaniu Secretaria de Relações Internacionais (RELINTER) [International Office] i bezpośredniemu zaangażowaniu prof. Carla Delatorre i prof. Wilson Kindlein Júnior oraz Rektora prof. Carlos André Bulhões Mendes zostałem ewakuowany w dniu kiedy pod moim domeny była już woda.
Bardzo im za to dziękuję i życzę im powrotu do normalności. To ogromna tragedia dla wielu mieszkańców. Rektor naszej akademii prof. Wojciech Pukocz wysłał oficjalne pismo do Rektora prof. Carlos André Bulhões ze słowami wsparcia.
Belo Horizonte
Jednak Brazylia to ogromny kraj, a mój wyjazd nie ograniczał się jedynie do Porto Alegre.
W Belo Horizonte wraz z Joacelio Batista / Timeline BH Festival internacional de Video Arte i Savio Leite / MUMIA (Mostra Udigrudi Mundial de Animação) zorganizowaliśmy wielkoformatowe projekcje w przestrzeni miasta w ramach One Night Public Gallery [NOKS collective]. Prezentowaliśmy prace zrealizowane w ramach Pracowni Filmu Animowanego dr Agnieszki Jarząb i Pracowni Narracji i Interakcji w Nowych Mediach dr hab. Maji Wolińskiej, prof. ASP.
Zaprezentowaliśmy prace:
Anna Brzyk – Kinomural_2023 / Maja Wolińska
Kamil Kowalczyk – deep thoughts / Agnieszka Jarząb
Altynai Imankhodzhaeva – Routine / Agnieszka Jarząb
Marcelina Żurek – Muchołap / Agnieszka Jarząb
Krystian Grzywacz – STILL LIFE / Maja Wolińska
Gabriel Rodriguez da Silva – Loop_2024/ Maja Wolińska
Agnieszka Skorupa – drzenie rozbitych części / Agnieszka Jarząb
Sara Sawicka – Kohezja / Agnieszka Jarząb
Julia Goźdź Roszkowska – Animacja_CBTS / Agnieszka Jarząb
Emilia Skwarska – PAMIETNIK OBSERWATORA / Agnieszka Jarząb
Justyna Ciszek – Genius Loci / Agnieszka Jarząb
Przy okazji zachęcam do wzięcia udziału w poniższych festiwalach, na które został otwarty nabór:
TIMELINE:BH#9
22º MUMIA
One Night Public Gallery
Jeszcze przed powodzią i ewakuacją także w Porto Alegre zrealizowałem One Night Public Gallery [NOKS collective] z przygotowaną na tą okazją animacją.
Kolejnym miejscem, gdzie odbył się One Night Public Gallery był Florianópolis.
Muzeum INHOTIM
Z podróży do Brazylii na szczególną uwagę zasługuje Muzeum INHOTIM. Instituto Inhotim to muzeum sztuki współczesnej i ogród botaniczny zlokalizowane w Brumadinho w stanie Minas Gerais. Jak możemy przeczytać na stronie muzeum:
pośród bogatych biomów Lasu Atlantyckiego i tropikalnej sawanny Cerrado – a także bujne krajobrazy na ponad 140 hektarach otwartych do zwiedzania, oferują odwiedzającym wyjątkowe wrażenia, łącząc sztukę i naturę. Około 700 dzieł ponad 60 artystów pochodzących z prawie 40 różnych krajów jest prezentowanych na zewnątrz i w galeriach, które dzielą przestrzeń z ogrodem botanicznym z ponad 4,3 tys. rzadkich gatunków botanicznych ze wszystkich kontynentów.
Moją szczególną uwagę zwróciły prezentowane tam następujące realizacje:
Cildo Meireles, Desvio para o vermelho I: Impregnação
Miguel Rio Branco, Diálogos com Amaú
Carlos Garaicoa, Ahora Juguemos a Desaparecer (II)
Cristina Iglesias, Vegetation Room Inhotim
Olafur Eliasson, Viewing Machine
Olafur Eliasson, By means of a Sudden Intuitive Realization
Chris Burden, Beehive Bunker
Rirkrit Tiravanija, Palm Pavilion
Galeria Marilá Dardot, Play Arquitetura
Yayoi Kusama I’m Here, But Nothing
Matthew Barney, De lama lâmina
To tylko fragment bogatej kolekcji prezentowanej w niewyobrażalny sposób. Spędziłem tam cały dzień, a mógłbym nie tylko jeden.
Na koniec kierują mają całą uwagę i moją serdeczność do społeczności Uniwersytetu (UFRGS) w Porto Alegre oraz dla mieszkańców miasta i całego regionu.