Przejdź do treści

Żegnamy profesora Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego

Ogłoszenie
Opublikowano 29 sty 2020

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Osobowickim w poniedziałek, 3 lutego 2020 roku o godz. 13.20.

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego, 

niezwykłego człowieka,

wspaniałego przyjaciela,

wybitnego malarza i pedagoga,

ucznia Eugeniusza Gepperta,

byłego rektora naszej uczelni.

Rodzinie i bliskim Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia

Rektor i Senat oraz pracownicy i studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

***

„Kontemplujmy to, posiadające przestrzeń do interpretacji, malarstwo. Nauczmy się z tych obrazów szczęścia.

Dopóki malujemy, niechby do końca, jesteśmy zwycięzcami. A później, gdy zapadnie bezkresna cisza i nieskończony błękit, pozostają obrazy. Zwycięskie."

Paweł Lewandowski – Palle, Andrzej Klimczak – Dobrzaniecki – Próba retrospektywy, Bydgoszcz 2016

Andrzej Klimczak – Dobrzaniecki urodził się 19 maja 1946 w Prudniku na Opolszczyźnie.

W latach 1965-1971 studiował malarstwo we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta. Studia ukończył w 1971 r. dyplomem z wyróżnieniem i od razu po nim podjął pracę w macierzystej uczelni. Przeszedł wszystkie szczeble akademickiej kariery: od asystenta do stanowiska profesora. W latach 1990 – 1993 pełnił funkcję rektora wrocławskiej PWSSP. Tytuł naukowy profesora uzyskał w roku 1994.

Bezpośrednio po dyplomie został asystentem prof. Eugeniusza Gepperta, a następnie prof. Stanisława Rodzińskiego. W roku 1993 objął prowadzenie dyplomującej pracowni malarstwa. W latach 1996 – 2010 równolegle prowadził dyplomującą pracownię malarstwa i rysunku na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Oprócz zajęć dydaktycznych wynikających z bezpośrednich obowiązków etatowych, przez wiele lat pełnił wiele innych funkcji: był organizatorem, współorganizatorem i opiekunem plenerów studenckich, wystaw poplenerowych, a także zbiorowych i indywidualnych prezentacji dorobku swoich studentów. Organizował, współorganizował i był kuratorem ważnych uczelnianych wystaw oraz około 80 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.

Był autorem 118 recenzji w postępowaniach o stopnie i tytuł naukowy, m.in. 45. profesorskich i 3 recenzji w doktoratach Honoris Causa.

Za swoją twórczość wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia i nagrody m.in.: Indywidualną Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki w 1988 r. i 1993 r., nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego w 2017 r., Premiere Palette d'Or du 27e Festival International de la Peinture 1995 w Cagnes-sur-Mer (Francja), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2015 r.

W 2011 r. został odznaczony Medalem "Niezłomni" dolnośląskiej Solidarności.

Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, publicznych i muzealnych w kraju i poza Polską.

Od 1971 roku nieprzerwanie był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Okręgu Wrocławskim, gdzie w latach 1976 – 1980 pełnił funkcję członka Zarządu Okręgu.

Pozostałe aktualności