Zdrowie psychiczne//studenci i studentki
O zdrowiu fizycznym potrafimy rozmawiać nawet przy small talkach, o dobrobycie psychicznym myślimy nadal jak o czymś bardzo wstydliwym.
Wg badań WHO – Światowej Organizacji Zdrowia – na różnego rodzaju schorzenia psychiczne cierpi około 10% całej ludzkiej populacji. Co trzecia osoba przynajmniej jeden raz w życiu potrzebuje pomocy psychologa albo psychiatry. W Polsce szacuje się, że problemy związane ze zdrowiem psychicznym ma około 20% populacji. Nie wszyscy jednak zgłaszają się po fachową pomoc. Co gorsza, udowodniono, że osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi mają gorszy dostęp do ogólnej opieki zdrowotnej i nowoczesnych metod leczenia, dłużej czekają na diagnozę oraz ich leczenie jest mniej efektywne. *
Jeżeli ten temat jest dla Ciebie bliski, zapraszamy na pierwsze spotkanie organizacyjne dotyczące wystawy zbiorowej, która odbędzie się w pażdzierniku/listopadzie 2023 roku w MiserArt we Wrocławiu.
Wystawa będzie częścią programu Happy Family - wędrującej wystawy stworzonej przez - Karolinę Balcer
1. odsłona - https://zacheta.art.pl/.../karolina-balcer-happy-family
2. odsłona - https://arsenal.art.pl/exhi.../happy-family-poradnia-domowa/
Kolejna odsłona będzia miała swoje miejsce w Galerii Krupa we Wrocławiu
http://happyfamilyproject.com*
https://sklep.beczmiana.pl/pl/p/Happy-Family/6744
Spotkanie posłuży przedstawieniu założeń projektu, formuły współpracy i podzieleniu się pierwszymi pomysłami. Poznamy przestrzeń, w której odbędzie się planowana wystawa oraz dowiemy się w jaki sposób MiserArt wspiera i współpracuje z osobami w kryzysie bezdomności.
W spotkaniu wezmą udział:
Karolina Balcer - artystka wizualna, nauczycielka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz międzywydziałowych studiów doktoranckich na tej samej uczelni. Jej projekty często zakładają aktywny współudział członków rodziny. Od 2020 roku pracuje nad rodzinnym projektem “Happy Family”, który porusza zagadnienia zdrowia psychicznego http://karolinabalcer.com
Iwona Ogrodzka - asystentka w Pracowni Multimediów na ASP we Wrocławiu, artystka wizualna. http://www.iwonaogrodzka.com
dr n. med. Marta Ciułkowicz – absolwentka kierunku lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na co dzień związana z Katedrą Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Kliniką Psychiatrii wrocławskiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdzie odbywa szkolenie specjalizacyjne z psychiatrii, prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz realizuje badania. Autorka i współautorka publikacji naukowych. Jej zainteresowania orbitują wokół interdyscyplinarności i nowych zjawisk w psychiatrii. Członkini grupy roboczej międzynarodowego projektu badawczego COGNISANCE. Współtwórczyni kampanii społecznej dotyczącej otępień „Razem przed siebie”.
Wojtek Skibicki – studiował mediację sztuki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz ochronę dóbr kultury na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Twórca i teoretyk. Zajmuje się sztuką współczesną, w szczególności fotografią i projektami społecznymi. Streetworker. Pracuje w MiserArt – strefie kreatywnej w labiryncie wykluczenia, której zespół składa się z osób z doświadczeniem bezdomności. Asystent uczestników oraz specjalista ds. integracji społecznej w Programie „Housing First – Najpierw Mieszkanie”, adresowanym do osób charakteryzujących się chroniczną bezdomnością, które doświadczyły kryzysu psychicznego i jednocześnie są uzależnione.