Przejdź do treści

Zaproszenie na wystawę Patrycji Mastej w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu

Ogłoszenie
Opublikowano 07 gru 2017

"Duchy lasu – wystawa interaktywna"- OTWARCIE 09.12.2017, GODZ. 16.00

Wnętrze lasu kryje piękno i tajemnicę. To siedlisko dzikości, do którego zwykle nie zapuszczamy się w nocy, wzbudza jednocześnie zachwyt i lęk. Oczy w pniu drzewa, szept gałęzi, zaskakujące kształty wyłaniające się spomiędzy gęstwiny roślin, to wszystko przypomina nam, że w lesie oprócz zwierząt i roślin spotkać możemy kogoś jeszcze. Leśnice, borowce, szyszaki czy biesy to nieliczne spośród ich imion, a jest ich o wiele więcej… Są wśród nich między innymi tacy, którzy mylą wędrowcom ścieżki, leczą ludzi i panują nad dzikimi stworzeniami. Dotychczas opiekunowie lasu karmili się siłą otaczających ich pradawnych borów, a im las był silniejszy, tym silniejsi byli oni. Czy degradacja lasów jest efektem zanikania istot go zamieszkujących, czy jego strażnicy osłabli, bo lasy są niszczone?
Historia lasu wykracza poza ludzką pamięć, a jego korzenie w zbiorowej nieświadomości sięgają dużo głębiej, niż potrafimy to sobie wyobrazić. Nasi prarodzice czcili swoich bogów wśród drzew, w magicznych miejscach zwanych 'świętymi gajami', a poszanowanie przyrody umożliwiało im zbliżenie się do przodków, leśnych opiekunów oraz sił natury. Drzewa dawały im życie, wiedzę, schronienie i siłę, były czczone i odpowiednio honorowane.

Współcześnie sztuka jest swego rodzaju terapią dla mieszkających w miastach ludzi. Poza cywilizacją jej funkcję pełni natura, która zachwyca, wprawia w zadumę, relaksuje i koi. Bogactwo wizualności wpisane w naturalny stan przyrody uwrażliwia estetycznie, inicjując jednocześnie stan głębokiego relaksu, a także uważności, którą tak łatwo gubi się w przebodźcowanym środowisku miejskim. We wnętrzu schronu powstał las, byś mógł/-a w jego otoczeniu stworzyć opiekuńczego ducha, który utrwali się w zbiorowej nieświadomości jako symboliczna manifestacja naturalnej mocy przyrody.

Wejdź w las, wsłuchaj się w jego wnętrze i spotkaj zamieszkujące w nim tajemnicze istoty!
SAMOOBSŁUGOWE MUZEUM – przestrzeń interaktywna na 2. piętrze MWW, dostępna dla wszystkich bez ograniczeń wiekowych w godzinach otwarcia muzeum.*

Patrycja Mastej jest asystentką w Katedrze Architektury Wnętrz na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Kuratorem wystawy jest Magdalena Skowrońska.

OTWARCIE: 9.12.2017 (sobota), godz. 16.00, Muzeum Współczesne Wrocław plac Strzegomski 2A, 

*otwarciu będzie towarzyszyć leśna instalacja wykonana przez Food Think Tank
*po otwarciu o godzinie 16.30 odbędą się warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 4–9 lat tematycznie nawiązujące do nowo otwartej wystawy

........
info.: Patrycja Mastej
zam.: Magdalena Kacprzak- Gagatek

Pozostałe aktualności