Wzornictwo w służbie zdrowia dzieci
Fundacja Słuchaj Siebie we współpracy w zakresie wzornictwa z pracowniczką wydziału AWWiS – Matyldą Nowak, przeprowadziła kampanię promującą prawidłowe oddychanie. Akcja edukacyjna odbyła się w dwóch dolnośląskich miastach - Wrocławiu i Lubinie.
Działanie Fundacji we Wrocławiu
Akademia Oddechu. Wdech. Wydech. Odpocznij. finansowana była przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych miasta Wrocławia i realizowana od marca do końca czerwca 2022 roku.
Program objął swoim zasięgiem 999 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz 76 nauczycieli i specjalistów wrocławskich placówek. Zrealizowanym celem Fundacji było zwiększenie świadomości prawidłowego oddechu i jego wpływu na zdrowie fizyczne oraz psychiczne u dzieci, jak również nauczycieli z placówek przedszkolnych i szkolnych oraz rodziców dzieci uczestniczących w projekcie.
Wzornictwo
Częścią projektu było opracowanie wzornicze elementów aranżacji przestrzeni dla dzieci w placówkach, która tworzy warunki dla nauki radzenia sobie z emocjami, wyciszenia i medytacji.
Opracowana przestrzeń zawiera elementy wykorzystywane przez specjalistów w działaniach terapeutycznych z dziećmi. Należą do nich pomoce wspomagające trening uważności i pracę z emocjami oraz szczególnie istotne – ćwiczenia oddechowe, które są wdrażane przez specjalistów z Programu Akademii Oddechu jako doskonałe narzędzie w pracy na rzecz zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci. Ważnym elementem projektu wzorniczego było także stworzenie możliwości wydzielenia fragmentu przestrzeni w placówkach przedszkolnych lub szkolnych, ograniczających wpływ bodźców otoczenia, które często są przyczyną nadmiernego przeciążenia dzieci.
Zaprojektowana przez dr Matyldę Nowak przestrzeń to Kącik Uważności i Relaksacji. Projekt ten wraz z instrukcją użytkowania (zestawem ćwiczeń) oraz instrukcją wykonania udostępniony został wszystkim placówkom biorących udział w Programie. Projekt wzorniczy zrealizowany został w jednej z placówek - Prywatnej Szkole Podstawowej Tikkun Olam we Wrocławiu i będzie służył dzieciom w kolejnych latach ich edukacji.
W ramach współpracy z projektantką z wrocławskiej ASP opracowana została graficzna strona kampanii edukacyjnej. Zilustrowanie materiałów edukacyjnych miało za zadanie przekazanie dzieciom (w przystępny dla nich sposób) informacji dotyczących fizjologii oddychania i jego istotnego wpływu na stan zdrowia człowieka – zarówno fizycznego jak i psychicznego.
Działanie Fundacji w Lubinie
Program “Akademia Oddechu. Wdech. Wydech. Dla Zdrowia” realizowany był na terenie miasta Lubin od końca marca do końca czerwca 2022 roku. Powstał przy finansowym wsparciu ze strony Urzędu Miejskiego w Lubinie i skierowany był tym razem do dzieci w wieku przedszkolnym, ich nauczycieli i rodziców. We współpracy z projektantką opracowana została graficzna strona kampanii.
Program objął swoim zasięgiem 1054 dzieci oraz 49 nauczycieli i specjalistów z 6 placówek przedszkolnych (dzieci w wieku od 3 do 6 lat). Fundacja przeprowadziła także badania z zakresu prawidłowego oddechu funkcjonalnego dzieci w przedszkolach uczestniczących w Programie.
Autorami Akademii Oddechu są: Natalia Dul, Katarzyna Miałkowska, Matylda Nowak, Maciej Szyszka.
Podziękowania dla:
Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych miasta Wrocławia,
Urzędu Miejskiego w Lubinie i koordynatorek Bożeny Bugały, Eweliny Ledwoń-Jędryki,
Prorektor ds. naukowych i współpracy z podmiotami zewnętrznymi ASP we Wrocławiu - dr hab. Marty Płonki za wsparcie projektu.
Program we Wrocławiu będzie kontynuowany – zapraszamy po więcej informacji na stronę Fundacji Słuchaj Siebie
Opracowała: Matylda Nowak