Przejdź do treści

Wyszywanki dla wychowanki

Ogłoszenie
Opublikowano 10 sty 2020

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Małgorzaty Gwiazdonik-Müller w Galerii Łącznik, 15.01.2020 r., godz. 18:00

Wyszywanki dla wychowanki to projekt artystyczny Małgorzaty Gwiazdonik-Müller, w którym artystka łączy tradycję ze współczesną estetyką obrazu fotograficznego. Wyszywając płótna snuje nitką własną, nie-codzienną opowieść o kobietach...to projekt artystyczny Małgorzaty Gwiazdonik-Müller, w którym artystka łączy tradycję ze współczesną estetyką obrazu fotograficznego. Wyszywając płótna snuje nitką własną, nie-codzienną opowieść o kobietach...

W eksponowanych pracach odwołuje się do tradycyjnych makatek pełniących rolę edukacyjną, wyznaczających kierunek życia małżeńskiego i rodzinnego, odnajdując w nich ukryte znaczenia. Autorka Wyszywanek obnaża ich pierwotny przekaz wskazując na metody wychowawcze kształtujące sposób zachowania oraz określające role kobiece jako zakamuflowaną przemoc. Posługuje się ironicznym poczuciem humoru dotykając ważnych obszarów naszego życia. Wyzwala refleksję na temat procesu wychowania, kształtowania człowieka, które zaczyna się w domu. Nie skupia się jednak tylko na zaciszu domowym, wskazuje na przemoc symboliczną obecną w sposobie prezentacji utopijnego kobiecego ciała szczególnie w reklamie, mającego wpływ na sposób postrzegania własnej cielesności oraz wynikającej z niego braku akceptacji. Problematyka poruszona przez Małgorzatę Gwiazdonik-Müller skłania do dyskusji nad metodami wychowawczymi i ich wpływem, nie tylko na tzw. „słabą płeć", ale pozwala odczytywać wypowiedź artystki w szerszym kontekście społecznym.

Data wernisażu: 15.01.2020 r., godz. 18:00

Miejsce: Galeria Łącznik, ul. F. Joliot-Curie 15, Wrocław

Kurator: dr Ewa Martyniszyn

Patronat: Wydział Matematyki i Informatyki UW, Katedra Sztuki Mediów ASP Wrocław

Małgorzata Gwiazdonik-Müller, artystka wizualna, w swej twórczości czerpie z tradycji oraz plastycznych doświadczeń nabytych na drodze edukacji. Wciąż się uczy… Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, gdzie zakończyła naukę realizacją dyplomu z obszaru rzeźby pod kierunkiem prof. Andrzeja Mrowcy. W latach 2005-2010 studiowała w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, dyplom w pracowni prof. Adama Molendy na specjalizacji malarska kreacja obrazu. Jej przygoda z fotografią rozpoczęła się w katowickiej Szkole Fotografii FOTOEDUKACJA od realizacji pracy dyplomowej pod kierunkiem prof. Jacka Dziubdzieli. Edukację kontynuowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Grafiki i Sztuki Mediów. W 2019 roku obroniła dyplom magisterski w pracowni prof. Wiesława Gołucha. Autorka interaktywnego i multimedialnego projektu Haftuj przeciw przemocy – społeczna akcja artystyczna, w którym wykorzystuje haft, jako narzędzie komunikacji w debacie na temat przemocy wobec kobiet. Nagradzana zarówno w krajowych jak i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Laureatka międzynarodowego konkursu talentów fotograficznych DEBUTS organizowanego przez doc! photo magazine edycja 2016.


informacje: dr Ewa Martyniszyn

zamieściła AN

Pozostałe aktualności