Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystaw w Belgradzie w Galerii FLU: Mariusza Kosiby - Powrót do domu i Anny Bujak - Utopia.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wystaw indywidualnych Mariusza Kosiby i Anny Bujak w belgradzkiej Galerii FLU. O koncepcji wystaw podczas wernisażu opowiedział jeden z autorów, kierownik Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych - Mariusz Kosiba. Wystawy otwierali - Profesor Wydziału Rzeźby Zdravko Jaksimovic , Dziekan Wydziału Rzeźby Dimitrije Pecić, ambasador RP w Serbii Refał Perl oraz kuratorka dr Olivera Erić. Prezentacje wrocławskich artystów zapowiadają dalszą współpracę między wydziałami rzeźby we Wrocławiu i Wydziałem Rzeźby w belgradzkiej Akademii Sztuk.
Mariusz Kosiba - Powrót do domu/Anna Bujak - Utopia
wystawy 4-15 październik 2021
Galeria FLU, Knez Mihailova 53, Belgrad
Otwarcie 04.10.2021
***
Мариусз Косиба - Повратак кући
Анна Бујак - Утопија
изложба 4-15. октобра 2021
Галерија FLU, Кнез Михаилова 53, Београд
POWRÓT DO DOMU
Mariusz Kosiba
„Kilka lat temu zajmowałem się projektem poruszającym problematykę tożsamości dzieła. Były to zagadnienia oscylujące wokół tworzącej się w bezpośrednim akcie twórczym relacji pomiędzy twórcą a obiektem w ujęciu Hansa Georga Gadamera. Obszarem moich poszukiwań były wówczas lata mojego dzieciństwa.
Wystawa Powrót do domu jest niejako kontynuacją tamtego projektu. Tym razem jednak w swoich poszukiwaniach nie sięgam tak daleko wstecz - raczej orientuje się na tym co zostało oraz na tym co jest. Zmieniła się również metodyka. Prezentowane prace dobierane są intuicyjnie – w tym ujęciu to nie obiekt jest istotny a wewnętrze przekonanie o zawartej w nim treści, której jest jedynie nośnikiem.
To olbrzymi obszar interpretacji zależny od osobistego doświadczenia jednostki bądź grupy do której ona sama przynależy. W tej mentalnej podróży wspomnienia mogą stanowić drogowskaz lub przynajmniej mglisty zarys w procesie interpretacji tego co istotne i ważne jest dla nas w chwili obecnej".
UTOPIA
Anna Bujak
Tytuł jest inspirowany całym obszarem związanym z ideowym ciężarem terminu Utopia. Pojawiające się na wystawie obiekty mają znaczenie symboliczne i są zapisem idei związanych z utopijnym, nierealnym czy raczej oczekiwanym projektowaniem swojego/ lub czyjegoś życia. Każda ideologia, idea która zostaje sfinalizowana niesie ze sobą nieprzewidywalne konsekwencje. W mojej pracy artystycznej obecna jest teza, że utrata idei, kiedy załamuje się „wyobrażenie" może być bardziej bolesna niż jakakolwiek inna strata. Utopia to dla mnie miejsce gdzie idealne miesza się z koszmarem, bo dążenie do doskonałości nosi w sobie zaczątki okropności. Podobnie jak w książce M. Houellebecka gdzie realizacja pragnienia nieśmiertelności i wiecznej młodości nie przynosi oczekiwanego rezultatu.
Współpraca kuratorska:
Dr Olivera Erić, Galeria FLU, Belgrad, Serbia
Organizacja:
Wystawy zostały zorganizowane w ramach grantu Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz przy wsparciu Wydziału Sztuk Pięknych Akademii Sztuk w Belgradzie
Plakaty wystaw: Powrót do domu – Jarosław Smolak; Utopia – Piotr Olejarz
Fotorelacja z wernisażu: Jarosław Smolak
zamiesciła azg