WYSTAWA PRACOWNI KOŁA GARNCARSKIEGO

Opublikowano 03 Maj 2016
WYSTAWA PRAC STUDENTÓW PRACOWNI KOŁA GARNCARSKIEGO  Z OKAZJI JUBILEUSZU 25-LECIA UTWORZENIA PRACOWNI

Z OKAZJI JUBILEUSZU 25-LECIA UTWORZENIA PRACOWNI

jest wystawą retrospektywną, ukazująca dorobek artystyczno – naukowy Pracowni Koła Garncarskiego z minionych 25 lat.

Uroczyste otwarcie wystawy PRACOWNIA KOŁA GARNCARSKIEGO,  w dniu nadania tytułu doktora honoris causa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta koreańskiej artystce Young-Jae Lee, wskazywało na źródło powstania tej pracowni.

Przed niemal 30 laty asystentka wrocławskiej ASP, późniejsza założycielka pracowni, odwiedziła manufakturę ceramiczną Keramische Werkstatt Margaretenhöhe w Essen w Niemczech, której prowadzenie wówczas właśnie objęła Lee. Tamto spotkanie zaowocowało nawiązaniem kontaktów artystycznych, czego następstwem, dzięki poczuciu misji wobec wykonywanego zawodu i garncarstwa ze strony koreańskiej ceramik, a wizji przywrócenia technik garncarskich ceramice wrocławskiej z drugiej strony, stało się powołanie nowej pracowni w strukturze Katedry Ceramiki – Pracowni Koła Garncarskiego.

Autorski program nauczania technik garncarskich, w jedynej istniejącej na wyższych uczelniach artystycznych w Polsce tego typu pracowni, ma na celu wprowadzenie w obszar umiejętności i świadomości artystycznej, tą jedną z najstarszych technik ceramicznych jako równorzędny, współczesny sposób kształtowania materii ceramicznej.

W budynku Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności., w holu głównym i korytarzu na parterze, wyeksponowane zostały wybrane prace studentów, głównie z I i II roku studiów, jak i realizacje dyplomowe licencjackie i magisterskie, powstałe w przeciągu minionych 25 lat.

Program nauczania w pracowni zakłada rozwijanie umiejętności warsztatowych przy równoczesnym pobudzaniu do kreatywności i indywidualnej, odautorskiej wypowiedzi artystycznej.

Prezentacja jest dowodem na bardzo szerokie możliwości stosowania techniki garncarskiej.

Stąd na wystawie znajdują się zarówno utensylia i przedmioty bezpośrednio kojarzące się z tym warsztatem jak, naczynia użytkowe np. czarki, flakony i pojemniki czy formy naczyniowe o wysokich walorach estetycznych: butle, misy, patery; jak również, dla osób niewtajemniczonych, nie dające się rozpoznać jako „garncarskie": reliefy, obiekty przestrzenne wykreowane z elementów multiplikowanych, deformowanych oraz rzeźby kameralne dotykające różnych zagadnień i założeń, mierzące się z tematyką cielesności, animizacji, geometryzacji, prace z pogranicza instalacji jak i sztuki społecznie zaangażowanej.

LISTA UCZESTNIKÓW WYSTAWY PRACOWNI KOŁA GARNCARSKIEGO:

Alia Al - Moayad, Magdalena Barłóg, Patrycja Berdys, Dorota Biedrzycka, Wiktoria Borowiec, Katarzna Brzezińska, Anja Carstensen, Katarzyna Chlebowczyk, Justyna Chmielewska, Karolina Drapiewska, Magdalena Dwojak, Anna Farny, Justyna Filar, Agnieszka Gabara, Anna Gałuszka, Marlena Gałka, Mateusz Grobelny, Katarzyna Handzlik, Monika Jangrot, Wojciech Kmieć, Magdalena Kopacz, Klaudia Korzonek, Izabela Kowal, Anna Kozior, Elżbieta Krupka, Kacper Kuźnicki, Beata Lichwa, Weronika Lucińska, Marta Małoszyc, Agata Marcinkowska, Małgorzata Maternik, Małgorzata Michniak, Matylda Mika, Marta Mirynowska, Barbara Mrożek, Dorota Mulczyńska, Edyta Orlińska, Magdalena Pajer, Anna Pałys, Alicja Patanowska, Ewa Pawłowska, Marta Pazdur, Marta Piróg, Katarzyna Plucińska, Maria Porzyc, Aleksandra Przybysiak, Eliza Rajsz, Wojciech Ruciński, Ewa Różańska, Katarzyna Sawicka, Joanna Sekuła, Zuzanna Sierocińska, Joanna Słoń, Ewa Sobczak, Adam Sobota, Bartłomiej Sroka, Aleksander Stankevich, Paweł Stefani, Liliana Sztybel, Barbara Śniegula, Patrycja Śliwińska, Agata Wesołowska, Ewelina Wiercigroch, Magdalena Wojaczek/ Karbasz, Katarzyna Wojewódzka, Joanna Wojtyła, Anna Woźniak, Wanda Zwolińska, Dawid Żynda.

W pracowni w latach 1991-2016 prowadzili zajęcia oraz uczyli techniki:

1991 – 2016 - dr hab. Katarzyna Koczyńska-Kielan, prof. ASP, założyciel i kierownik pracowni;

2000 - 2016 - dr Bożena Sacharczuk, adiunkt;

1995 – 2002 – Normunds Langis, garncarz – nauczyciel zawodu;

2002 – 2016 – mgr Leri Papidze, garncarz – nauczyciel zawodu;

--------------------------------------------------------------------------------------

Kierownik i twórca Pracowni Koła Garncarskiego na Wydz. Ceramiki i Szkła

dr hab. Katarzyna Koczyńska-Kielan, prof. ASP,