Przejdź do treści

Wykład ’’Działania intermedialne, performance. Od historii do teorii’’

Ogłoszenie
Opublikowano 13 lis 2018
wykład

15.11. 2018 /czwartek/ godz.14.00, Pracownia Intermediów 201 Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych zaprasza na wykład gościnny dr Bogusława Jasińskiego.

Zapraszamy na nowy cykl spotkań i otwartych wykładów gościnnych organizowany przez Pracownię Intermediów 201, ad. Małgorzatę Kazimierczak i studentów w ramach Koła Naukowego Rzeźby, Działań Przestrzennych i Intermedialnych Forma, Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

15.11.2018 /czwartek/ godz. 14.00,Pracownia Intermediów 201
Nowy Budynek CSU.CI ul. Traugutta 19, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Wykład dr Bogusława Jasińskiego ''Działania intermedialne, performance. Od historii do teorii'' jak i jego książka ''Estetyka po estetyce'' dotyczy teoretycznej i praktycznej wykładni najnowszych nurtów w sztuce jak i prezentacji historii współczesnej: performance, sztuki akcji, happeningu, instalacji intermedialnych. Autor konstruuje nowy model estetyki odwołujący się do procesualnego rozumienia sztuki, opartego o pojęcie szeroko rozumianej twórczości. Książka nawiązuje do źródeł, lat kontestacji i kontrkultury, ale jednocześnie zakreśla swym przedmiotem horyzont znacznie szerszy, bo sięgający wydarzeń najnowszych w domenie sztuki.

Bogusław Jasiński to filozof i artysta, autor kilkunastu książek z zakresu filozofii i estetyki, z których najważniejsze to: „Twórczość a sztuka. Wprowadzenie do estetyki procesów twórczych", „Myślenie Heidegggerem", „Tezy o ethosofii", „Zagubiony ethos", „Dwie fenomenologie: Husserl i Heidegger", „Droga myśli", „Estetyka po estetyce. Prolegomena do ontologii procesu twórczego". Laureat nagrody ministerialnej I-go stopnia im. St. Wyspiańskiego, członek kilku stowarzyszeń naukowych i artystycznych w kraju i za granicą, Najwybitniejszy Młody Polak Roku 1981 wybrany w ankiecie dziennikarzy. Twórca i artystyczny lider grupy artystycznej „Pracownia Teatru", członek „Sztuki i Teorii", jeden z animatorów ruchu awangardy . Jego koncepcji ethosofii, wyłożonej w angielskiej książce „Theses on ethosophy" poświęcony był round table podczas Światowego Kongresu Filozoficznego w Brighton. Jej omówienie napisał sam Paul Ricoeur. Wykładowca na wielu uczelniach w kraju i za granicą, pracownik Polskiej Akademii Nauk. Autor kilkunastu książek z zakresu filozofii systematycznej oraz estetyki, m. in. „Tezy o ethosofii", Dwie fenomenologie: Husserl i Heidegger", „Droga myśli", „Zagubiony ethos" oraz ponad 140 rozpraw i artykułów naukowych. Wykładał także metafizykę w Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum" w Warszawie, a także filozofię w Seminarium Duchownym „Hozjanum" w Olsztynie. Absolwent trzech fakultetów: filologii polskiej, filozofii a także Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Opublikował także zbiór opowiadań „Dalej, inaczej…" oraz powieść „ Życie i cierpienie młodego W." Pisze także dramaty i poezje. Maratończyk. Żyje na uboczu. W górach.

------------------------------------------------------ 

Info na stronie; Małgorzata Kazimierczak

Pozostałe aktualności