Przejdź do treści

Wycieczka SZKLANYM SZLAKIEM

Ogłoszenie
Opublikowano 20 paź 2012

w ramach Europejskiego Festiwalu Szkła

Szklana fontanna przed wrocławskim Ratuszem, zaprojektowana przez Alojzego Gryta, dowodzi, że szkło może być materiałem trwałym i pięknym, z powodzeniem stosowanym w przestrzeni miejskiej. Ten oryginalny „pomnik" budzi powszechne zainteresowanie i zachwyt. Nawet zimą, gdy tafle szkła pokryje śnieg i lód.

Jednak Wrocław nie wykorzystuje szkła w promocji miasta. Wśród istniejących tras turystycznych: szlakiem architektury sakralnej, szlakiem tzw. polskiej Wenecji czy szlakiem wrocławskich krasnali nie ma żadnego „szklanego szlaku". A przecież to właśnie we Wrocławiu, w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta działa od 1946 roku jedyny w Polsce Wydział Ceramiki i Szkła i jej absolwenci coraz częściej uczestniczą w tworzeniu nowoczesnej architektury miasta.

Fontanna, przeszklenie, elewacja, witraż, mozaika, rzeźba, instalacja ze szkła…W przestrzeni miejskiej Wrocławia szkło, jako materiał stosowny w architekturze, staje się coraz bardziej widoczne. Najczęściej jednak autorzy prac pozostają anonimowi. Nikt bowiem do tej pory nie zinwentaryzował ich prac.

Opracowanie profesjonalnej dokumentacji dotyczącej szklanej architektury Wrocławia jest celem projektu „Szkło w przestrzeni miejskiej Wrocławia", stworzonego w ramach programu Play with Glass – European Glass Festival in Wrocław. Ewelina Kwiatkowska i Urszula Łączna, absolwentki historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, zajęły się odszukaniem, opisaniem i sfotografowaniem obiektów szklanej architektury Wrocławia. Opracowały tez pierwszą trasę wycieczkową „szklanym szlakiem Wrocławia".

W niedzielę 21 października 2012 roku, o godzinie 12.00 spod Fontanny Zdrój, zaprojektowanej przez Alojzego Gryta, z Placu Gołębi na Rynku, wyruszy pierwsza w historii miasta Wrocławia wycieczka „szklanym szlakiem Wrocławia". Zapraszamy.

Anita Bialic

n.a.

Pozostałe aktualności