wir sehen uns frei / we see us free / widzimy siebie wolnym
Projekt Roberta Sochackiego we współpracy z noks kolektywem, artysta.k.ami z Lipska oraz archiwami z pokojowej rewolucji 1989 z okazji rocznicy wydarzeń w Niemczech.
Zwrot ku rodzinie jest dzisiaj być może najbardziej potrzebnym gestem. Zwrot ku rodzinie rozumianej jako niepowtarzalne historie i relacje, które stanowią istotę naszej wspólnoty. W tym projekcie zaglądamy za fasadę, gdzie znajdują się metry kwadratowe ludzkich historii, zapiski z codziennych wydarzeń, małe zwycięstwa i równie małe klęski.
Podglądamy codzienność - ludzi i miasta - która buduje naszą historię. Te intymne doświadczenia i małe społeczności były i zawsze będą głównym świadkiem zdarzeń przeszłych i przyszłych. Rodzinne opowieści są fundamentem świadomości narodu i stoją na straży jego wolności.
W tych ukrytych i cennych historiach, pielęgnowanych i pamiętanych wśród bliskich widzimy odwołanie do pokojowej rewolucji.
Instalacja artystyczna na Augustusplatz w Lipsku będzie się składać z trzech odrębnych, ale współistniejących projektów nad którymi czuwał dr Sochacki. Pierwszy to oparta na prywatnych i instytucjonalnych archiwach z lat 70. i 80. opowieść wizualna z warstwa dźwiękową, w której kompozytor Marek Brandt eksploruje i transkrybuje życie miasta wokół niego.
Drugi punkt to wielkoformatowa projekcja oczu, które będą czuwać jako element czujności obywatelskiej - lub kontroli - z budynku Opery. Dzięki internetowej aplikacji Augen Auf! każda chętna osoba może wziąć udział w projekcji przesyłając do organizatora zdjęcie swoich oczu.
Kolejnym działaniem w ramach projektu jest intymna przestrzeń do spotkania z prawdziwymi refleksjami związanymi z wydarzeniami października 1989 w Lipsku. Spacer między punktami świetlno-dźwiękowymi będzie otwarty na interpretacje publiczności.
Projekt „wir sehen uns frei / we see us free / widzimy siebie wolnymi” opiera się na współpracy i ciągłym procesie wymiany pomiędzy zaangażowanymi artyst.k.ami, kuratorkami, kompozytorami, badaczami i zespołem produkcyjnym. Mamy nadzieję, że dzięki temu przepływy i interakcje, które są obecne w społecznościach, w rodzinach, w każdej relacji, którą nawiązujemy, aby zmienić świat, w którym żyjemy będą wyczuwalne dla publiczności wydarzenia.
Wydarzenie upamiętniające pokojowe protesty w Lipsku 1989 odbędzie się 9.października 2022. Więcej informacji na stronie
Częścią projektu jest aplikacja internetowa Augen Auf! zaprojektowana wspólnie z lokalnym artystą Marc-Andre Weibezahnem. Zapraszamy do udziału poprzez stronę www.augen-auf-leipzig.de
Jako artysta, ale też jako ojciec, jestem przekonany, że są one szczególnie potrzebne dziś, gdy Europa znowu stoi na skraju zagrożenia wojną ze strony Rosji. Nie możemy zapominać, że teraz, w 2022 roku, żyjemy w historycznych czasach, dokładnie tak jak w 1989 roku.
Jako główny pomysłodawca Robert Sochacki dziękuje
- Lisie-Marie Klee, Minou Becker oraz Pauli Bueltemann które opracowały nagrania świadków z 1989 roku
- Marc-André Weibezahn: https://weibezahn.com/
- Instytutowi Polskiemu w Berlinie, oddział w Lipsku: https://instytutpolski.pl/leipzig/
- Archiwum Miejskiemu w Lipsku: https://stadtarchiv.leipzig.de/
- Muzeum Historii Miasta Lipsk: https://www.stadtgeschichtliches-museum-leipzig.de/
- triPhaze (Marek Brandt i Pina Rücker) – kompozycja dźwiękowa: https://soundcloud.com/marek-brandt-triphaze
- Zeitgeschichtliches Forum Leipzig: https://www.hdg.de/zeitgeschichtliches-forum
- Emilie Dias z biura Lepizig Tourism, którą koordynowała tę współpracę