Przejdź do treści

WIEDZA TAJEMNA O fotografii architektury z Juliuszem Sokołowskim rozmawia Adam Mazur

Ogłoszenie
Opublikowano 05 cze 2017

MUZEUM ARCHITEKTURY WE WROCŁAWIU zaprasza na spotkanie 8 czerwca 2017 godz. 17.00

Zdjęcia Juliusza Sokołowskiego publikowane na łamach miesięcznika Architektura-murator zachwycają od wielu lat. Ich autor – filolog z wykształcenia, nauczyciel z zawodu – z powodzeniem rozwija życiową pasję, którą jest fotografia. Polska architektura zmieniająca się dynamicznie w latach dziewięćdziesiątych stała się interesującym tematem dla fotograficznych działań, których celem była rejestracja równolegle biegnących procesów – degradacji postpeerelowskiej zurbanizowanej przestrzeni i rozkwitu betonowo-szklanych biznesowych centrów. Juliusz Sokołowski jest w tym przedsięwzięciu uważnym i wrażliwym obserwatorem-portrecistą miast i ich mieszkańców, nie stylizującym rzeczywistości i nie poddającym się krótkotrwałym trendom. Jego zdjęcia potrafią zaciekawić i zachwycić odrębnością widzenia. Podobnie jak jego słowa: Zawsze na ulicy oglądam się za obiektami zdegradowanymi, świadczącymi o sile jakichś nowych trendów ekonomicznych, społecznych, architektonicznych. To, co odrzucane, żąda od fotografa uwiecznienia. Rozpad to ostatnia oznaka świetności.

 Impulsem do spotkania z Juliuszem Sokołowskim we wrocławskim Muzeum Architektury jest wystawa „JEMS Architekci. (Re)kolekcje" otwarta tu pod koniec kwietnia, na której obecne są jego zdjęcia czterech zrealizowanych przez pracownię obiektów. Wieloletnia współpraca fotografa z JEMS-ami otwarta jest na wszelkie eksperymenty. Jej podstawą jest nie tyle standardowa dokumentacja, ale przede wszystkim autorska interpretacja architektonicznych osiągnięć pracowni.

O rzemiośle i o magii fotografii z Juliuszem Sokołowskim rozmawia Adam Mazur – historyk sztuki, wykładowca (m.in. w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i Akademii Fotografii w Warszawie, na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu), redaktor naczelny magazynu "Szum" oraz autor publikacji: Historie fotografii w Polsce 1839-2009 (2009), Kocham fotografię: wybór tekstów1990-2009 (2009), Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po 2000 roku (2012).

Zapraszamy!!

8 czerwca 2017 godz. 17.00

Wrocław, ul. Bernardyńska 5

ma.wroc.pl 


tekst: Muzeum Architektury

zamieściła: AZG

Pliki do pobrania

WIEDZA TAJEMNA_ZAPROSZENIE.pdf
pdf, 486.69 KB
WIEDZA TAJEMNA_ZAPROSZENIE.pdf

zaproszenie

Pozostałe aktualności