Przejdź do treści

WARSZTATY "WSPÓLNE MIASTO / SZCZEPIN - BYŁO, JEST, BĘDZIE"

Ogłoszenie
Opublikowano 23 Maj 2014

Relacja z warsztatów współorganizowanych przez Laboratorium Interaktywności -pracowni Katedry Architektury Wnętrz

W wiosennym semestrze roku akademickiego 2013/2014 warsztaty organizowane dotychczas prze Fundację Miejska pod nazwą "Wspólne Miasto" zostały włączone w temat realizowany według programu nauczania pracowni Laboratorium Obiektów Multimedialnych prowadzonej przez dr. Dominikę Sobolewską i as. Patrycję Mastej na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, co zaskutkowało unikalną współpracą studentów sztuk pięknych z dotychczasowymi uczestnikami - studentami wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Warsztaty zostały zakończone wystawą w Muzeum Współczesnym Wrocław pt. "Było, Jest, Będzie" (wernisaż: 07.05.2014)

więcej o wystawie:

http://muzeumwspolczesne.pl/mww/kalendarium/wystawa/bylo-jest-bedzie/

Założyliśmy pracę w grupach, których zadaniem było zaprojektowanie na terenie dzielnicy Szczepin (otaczającej MWW) serii korespondujących ze sobą przestrzeni i obiektów interaktywnych, aktywizujących życie kulturalno-społeczne mieszkańców. Cele jakie towarzyszyły zadaniu to: osadzenie założeń projektowych w kontekście konkretnej przestrzeni rozumianej jako miejsce wzajemnej relacji odbiorców z obiektami / łączenie tradycyjnych środków właściwych projektowaniu z nowymi technologiami i nowatorskim podejściem do interaktywności / opracowanie obiektów stymulujących użytkowników do podejmowania żywego dialogu z prezentowaną przez nie ideą.


Szczepin jest szczególnym miejscem na mapie Wrocławia- znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta, składa się głównie z zaniedbanych blokowisk i głośnych miejskich arterii. Jego wyróżnikiem jest m.in. budynek MWW, mieszczący się w historycznym bunkrze na pl. Strzegomskim. Właśnie sama instytucja muzeum była bodźcem do rozpoczęcia warsztatów. MWW działa na wysokim poziomie, tydzień w tydzień dzieją się tam przeróżne wystawy, czy ciekawe spotkania, jednak z racji jego położenia, tworzy się rodzaj mentalnej bariery, która nie sprzyja odwiedzaniu instytucji. Punktem wyjścia dla warsztatów było właśnie wykorzystanie potencjału MWW i próba zneutralizowania odległości dzielącej je od centrum miasta za pomocą różnych zabiegów projektowych, które wykorzystują istniejącą infrastrukturę. Im jednak dłużej trwały, tym bardziej skupialiśmy się na mieszkańcach i samym osiedlu.

Założeniem warsztatów było przede wszystkim to, że wszystkie wypracowane koncepcje muszą być możliwe do zrealizowania. Chcieliśmy też przełamać pewien sposób myślenia o architekturze miasta- nie tylko pomniki w postaci spektakularnych budowli decydują o charakterze Wrocławia. Równie ważna jest mała architektura, niedroga, nastawiona na interakcję z użytkownikami, dająca poczucie więzi z miejscem i poczucie współkształtowania przestrzeni publicznej przez mieszkańców. To oni są miastem, miasto jest ich.

Celem warsztatów organizowanych przez Fundację Miejska jest wzbogacenie umiejętności młodych architektów i projektantów o obserwacje społeczne, analizę kontekstu miejsca, doskonalenie warsztatu projektowego pod okiem doświadczonych i aktywnych zawodowo wykładowców, wreszcie samodzielne pisanie wniosków o granty i aplikacji konkursowych, w których można wygrać środki na realizację projektów.

Warsztaty są kontynuacją warsztatów "Wspólne miasto" organizowanych w 2013 roku / Pod szyldem Domu Kereta.
Prowadzący: Łukasz Wojciechowski, Natalia Rowińska, Magdalena Szwajcowska, Mikołaj Smoleński, Patrycja Mastej, Karolina Kaznowska i Anna Zielińska 
Partnerzy: Fundacja Miejska, Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Muzeum Współczesne Wrocław MWW

tekst: Łukasz Wojciechowski, Anna Zielińska, Patrycja Mastej

foto: Patrycja Mastej
zam: Magdalena Kacprzak- Gagatek

Pozostałe aktualności