Przejdź do treści

Trzy kolory

Ogłoszenie
Opublikowano 24 lis 2014
trzy kolory

Plener dydaktyków i Koła Naukowego Katedry Ceramiki

Nazwa pleneru odnosi się do kolorów ognia podczas wypału pieca opalanego drewnem typu tongkama. Pomarańczowy, żółty i biały symbolizują etapy wypału. Cały proces wymaga współpracy wielu osób przy przygotowaniu drewna, załadowaniu pieca, następnie czuwaniu przy nim dzień i noc przez około 80 godzin.

Cyfra 3 jest podczas tego pleneru szczególnie istotna, gdyż poza trzema etapami wypału, które świadczą o wyjątkowości tego wydarzenia, jest ilością równie ważnych wydarzeń, które powoduje.

Po pierwsze wypał w Luboradowie to spotkanie lub powiedzieć by można nawet bliska współpraca studentów i dydaktyków. Na czas wypału zniesiony zostaje podział student-wykładowca, wszyscy równo wykonują ciężką fizyczna pracę jaką jest rozgrzanie pieca do ponad 1350oC. Wspólny wypał dydaktyków i studentów odbywa się już po raz 3, a organizatorem jest niezmiennie Koło Naukowe Katedry Ceramiki. Jest to nieocenione źródło doświadczenia dla młodych ludzi, którzy nie dość ze musza zgodnie i wspólnie doprowadzić wypał do końca to wcześniej czeka ich samodzielny trud organizacyjny, wielotygodniowe przygotowanie prac i drewna.

Kolejnym wydarzeniem podczas wypału jest spotkanie z poznańskim Ceramicznym Kołem Naukowym. Długotrwały już kontakt miedzy Wrocławiem a Poznaniem wzmacnia się dodatkowo poprzez współpracę obydwu Kół. Po Plenerze Ceramicznym w Kórniku na którym byli studenci doktoranci pod opieką asystenta Dawida Żyndy czas na wizytę poznaniaków podczas największego wydarzenia ceramików obok Festiwalu Wysokich Temperatur- czyli corocznego wypału tongkamy.

Ostatnim wydarzeniem towarzyszącym plenerowi jest wizyta w Luboradowie uczniów Liceów Plastycznych. Mieli oni szansę na żywo zobaczyć to najbardziej spektakularne wydarzenie w kalendarzu ceramika, zobaczyć i poczuć siłę ognia i bardzo wysokiej temperatury. Może to, tak jak w wielu osobach po konfrontacji z tym piecem gigantem, rozpali w nich potrzebę tworzenia ceramiki i chęć uczestniczenia w tych wydarzeniach w przyszłości jako studenci naszej uczelni.

Uczestnicy pleneru:

Dydaktycy i doktoranci:

Dr. Bożena Sacharczuk

Tomasz Niedziółka

Dawid Żynda

Łukasz Rachwalak

Weronika Lucińska

Agata Marcinkowska

Studenci Koła Naukowego Katedry Ceramiki:

Marta Pazdur

Paulina Skwarska

Joanna Przybyła

Amadeusz Kucharzewski

Zuzanna Sierocińska

Mateusz Peringer

Ewelina Birut

Olga Dziąg

Anka Story

Adam Makowczenko

Justyna Filar

Ewa Zaorska

Michał Podleśny

Do końca listopada w gablocie obok rektoratu można zobaczyć wystawę prac, będących owocem powyżej opisanego pleneru. 

ZAPRASZAMY !!!

Uczestnicy wystawy:

prof. Krzysztof Rozpondek
Dawid Żynda

Weronika Lucińska

Agata Marcinkowska

Olga Dziąg

Łukasz Rachwalak

Małgorzata Maternik

Michał Podleśny

Emilia Krankowska

Katarzyna Mazurek

Adam Makowczenko

informacja i fotografie: Dawid Żynda

zamieściła: Joanna Opalska-Brzecka

Pozostałe aktualności