Jej tematem przewodnim jest post-prawda, termin który na przełomie 2016/17 roku zyskał zawrotną karierę, czego najpełniejszym wyrazem było uznanie go za słowo roku przez Oxford Dictionaries.
Jednak post-prawda nie stanowi wyzwania jedynie dla językoznawców. Ujmując ją jako zjawisko niesie ze sobą szerokie konsekwencje społeczno-polityczne. Czym jednak w istocie jest post-prawda? Gdzie ma swoje korzenie i jak (czy) można odróżnić ją od kłamstwa? Czy istnieje podobieństwo między propagandą a post-prawdą? Czy wojna jaka obecnie toczy się na Ukrainie może być uznana za swoistą „arenę" na której ścierają się różne „post-prawdy"?
Są to pytania, które będą przedmiotem dyskusji uczestników Szkoły i międzynarodowego grona ekspertów.
Do udziału w Szkole zapraszamy studentów, doktorantów i młodych liderów z Polski, Niemiec, Ukrainy i pozostałych krajów Europy. Aby wziąć udział w rekrutacji należy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na stronie organizatora, wypełnić formularz zgłoszeniowy (w jęz. angielskim) i przesłać go przed 29 października 2017 r. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 31 października 2017 r.
Informacje o Czwartej Szkole im. Bohdana Osadczuka znaleźć można na stronie Kolegium Europy Wschodniej: http://www.kew.org.pl/new-europe-in-the-post-truth-era/
Szkoła finansowana jest z dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
zamieściła AZG