Przejdź do treści

TRENER OSOBISTY

Ogłoszenie
Opublikowano 25 mar 2015

Pracownia Sztuki zaangażowanej Społecznie „Rewiry” w Lublinie zaprasza na prezentację zespołu obiektów "Trener osobisty", autorstwa Tomasza Opani, 26 marca 2015 0 godz. 13:00 pod Centrum Kultury w Lublinie

Projekt zakłada usytuowanie kilku obiektów o podobnym kształcie, różniących się wymiarami w przestrzeni publicznej Lublina. Opracowany na zaproszenie Pracowni Sztuki zaangażowanej Społecznie „Rewiry".
Pierwotnie miał to być zespół od kilku do kilkunastu obiektów w zależności od możliwości produkcyjnych i lokalizacji różniących się wymiarami ze względu na dopasowanie do ewentualnych użytkowników: dzieci, młodzieży, osób starszych, niskich, średniego wzrostu czy wysokich. Instalacja ma służyć do utrwalania, testowania, sprawdzania, nauki, przeżywania lub odkrywania znaku krzyża.
Obiekt partycypacyjny wyposażony w prosty mechanizm – suwak, który gdy się nim porusza, prowadzi rękę zmuszając ją do wykonywania pewnych gestów. Ilość kombinacji jest ograniczona a jedną z nich jest znak krzyża. Obiekty - narzędzie służące do wykorzystania w realizacji przestrzennego performance. Jego forma całkowicie abstrakcyjna, dopiero po odpowiednim użyciu odkrywa jego prawdziwy sens i znaczenie.

Ustawienie „Trenerów osobistych" w przestrzeni publicznej miasta o tak silnie zakorzenionych tradycjach chrześcijańskich i kulturze katolickiej ma poddać dyskusji mechaniczność gestu o tak głębokim wydawałoby się znaczeniu. Gestu wykonywanemu często z przyzwyczajenia lub dla podtrzymania tradycji. Praca powinna ujawnić aspekt znaku bez pokrycia, bez kontroli, bez potrzeby, za którym nie stoi świadoma postawa realizowanej na co dzień wiary ale coraz częściej manifestacja czysto politycznych komunikatów. Jest krytyką wykorzystywania wiary i wiernych w celu realizacji społeczno-ekonomicznych postulatów. Tym samym znak krzyża przestaje być „zewnętrznym aktem wewnętrznej wiary", a bywa coraz częściej odbierany jako deklaracja przynależności do Kościoła rozumianego jako zbiorowość polityczna o określonych poglądach

Praca nie krytykuje żadnej wiary i nie jest jej celem atak w wierzących, ale odnosząc się do znaku, którego zatarte znaczenie powoduje zachowania rytualne pozbawione wewnętrznej duchowości, ma mówić o obłudzie, hipokryzji, bigoterii, mechanicznym traktowaniu praktyk religijnych i robieniu z nich produktu społeczno-ekonomicznej polityki Kościoła.

Realizacja projektu trwała prawie dwa lata. Ze względu na mnożące się przeszkody administracyjne i formalne nie udało się uzyskać pozwoleń do zainstalowania obiektów legalnie w przestrzeni publicznej Lublina. Jedyne miejsce, w którym praca stanie na trwałe jest to plac na przeciwko Centrum Kultury w Lublinie.
Łącznie zostały wykonane cztery obiekty. Dwa z nich zostały umieszczone na czymś w rodzaju riksz i będą stanowiły wariant mobilny tak aby na trwale nie wiązały się z gruntem a mogły być prezentowane w rożnych lokalizacjach co nie wymaga zgód. Jeden egzemplarz jest przeznaczony do "adopcji" przez miłośników sztuki. Będzie go mogła wypożyczyć osoba i postawić w dowalonej przestrzeni uznanej przez siebie za odpowiednią. Może to być np. prywatna parcela gdzie właściciel sam decyduje co chce na niej prezentować.

https://www.facebook.com/RewiryLublin

info: Tomasz Opania

zamieścił: Tomasz Niedziółka

Pozostałe aktualności