Przejdź do treści

Tomasz Pietrek w Galerii za Szkłem

Ogłoszenie
Opublikowano 28 lut 2013

Autorskie przestrzenie ilustracji książkowej - Finisaż 8 marca 2013 r. (piątek) godz. 13.00

Autorskie przestrzenie ilustracji książkowej

Praca doktorska w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk pięknych

Autor: as. Tomasz Pietrek

Promotor: prof. ASP we Wrocławiu Christopher Nowicki

Finisaż 8 marca 2013 r. (piątek) o godz. 13.00

Autorska przestrzeń ilustracji książkowej jest wynikiem fascynacji tradycją ilustratorską i próbą połączenia konwencjonalnych, od dawna wykorzystywanych technik, z nowoczesnymi formami i narzędziami artystycznej ekspresji. Jednocześnie jest swoistą platformą niewerbalnych wypowiedzi artystycznych, które są odbiciem naturalnych umiejętności manualnych, stanowiących bazę mojej postawy twórczej.

Staram się balansować na granicy realizmu i abstrakcjonizmu, tworząc formę wysoce kunsztowną. Na przekór przyjętym konwencjom umiejscawiam swe obiekty na styku dwóch stron. Komponowanie ilustracji w obszarze centralnym rozkładówki jest świadomym łamaniem wszelkich podręcznikowych zasad w tym zakresie. Łączenie motywów figuratywnych z abstrakcyjnymi jest wynikiem dążenia ku syntetycznej postaci dzieła. Indywidualna i kreatywna ekspresja projektanta łączy się z pragnieniem uproszczenia formy.

Forma publikacji, jej kształt, „bryła", „geometryczność", postać prezentacji, inspirowana jest semiotyką i estetyką budynku Niemieckiej Biblioteki Narodowej w Lipsku. Drugim źródłem inspiracji i elementem konstytuującym pracę stała się czcionka. Niemniej punktem wyjścia do pracy nad projektem była rozmowa z Karolem Maliszewskim. Sugestie poety sprawiły, iż zacząłem poszukiwać spójnej formy dla jego trzech tomów poetyckich. Jednocześnie myślałem nad takimi elementami konstrukcyjnymi, które miałyby addytywny charakter, do których można byłoby stale dokładać kolejne utwory. Forma stanowić miałaby otwarty moduł pozwalający na dowolnie dużą rozbudowę. Chodzi o stan niedomknięcia, oczekiwanie na kolejne wersy, strony, tomiki. To bryła otwarta – przyjmująca i prezentująca twórczość. W ten sposób powstał pomysł „Wieży książki", służącej przechowywaniu i udostępnianiu publikacji.

„Wieża książki" jest obiektem wchodzącym w obszar designu, dającym sposobność prezentacji tomów poezji. Wykonana z pleksi, formą oraz kształtem nawiązuje z jednej strony do bryły lipskiej Vierte Erweiterung (czyli czwartej rozbudowy biblioteki), z drugiej strony, do szuflad zecerskich. Ogół i detal, wielka skala i mikroskala przestrzeni oraz znajdujących się w niej elementów, maszyna, druk, książka, wiersz, słowo, sztuki plastyczne, literatura, architektura i budownictwo, rzemiosło – wszystko to składa się na projekt, który nazwałem „Autorskimi przestrzeniami ilustracji książkowej". Chociaż chodzi w nim o dialektykę, o nieustanny ruch, przechodzenie od tego, co ogólne do tego, co szczegółowe i z powrotem, to jednak najistotniejsza jest tutaj synteza. W przedstawianym projekcie jest wszak coś poza ideą, teorią, koncepcją. Jego komponenty mają bowiem stanowić obiekty, które mogą być znalezione w każdym domu. „Wieża książki" spełnia funkcje tak estetyczne, jak i użytkowe.

Finisaż 8 marca 2013 r. (piątek) o godz. 13.00, Akademia Sztuk Pięknych im. E.Gepperta we Wrocławiu.

info: M.P

Pozostałe aktualności