Przejdź do treści

Tak było na wernisażu wystawy Agaty Gertchen

Ogłoszenie
Opublikowano 08 mar 2011

"Oczyszczenie" można oglądać w Centrum Sztuki Impart

Grafiki prezentowane w galerii ImpArt należą do cyklu zatytułowanego "Oczyszczenie". Nazwa ta wskazuje nie tylko na obiekt inspiracji artystki, jakim jest... pralka i jej oczywistą funkcję, jaką jest oczyszczanie. Tytuł ten ma kilka poziomów interpretacji. W każdej z prac poruszany jest inny problem, który mniej lub bardziej wiąże się z pralką, czyszczeniem i rolą człowieka, a dokładniej, kobiety w tym procesie.

W pracach Agaty Gertchen często poruszany jest problem czasu, a raczej bezczasowości. Nowoczesna pralka automatyczna jest napędzana silnikiem elektrycznym, przez co wykonuje cały cykl swej pracy bez udziału człowieka. Urządzenie to jest bardzo praktyczne i oszczędza czas. Jednak artystka przekornie poświęca swój czas i uwagę przeobrażaniu pralki w nierozpoznawalną, tajemniczą przestrzeń. W tym celu używa linoleum jako medium. Praca nad grafikami zabiera jej wiele tygodni i w ten oto sposób pralka przestaje oszczędzać jej czas, a wręcz go zabiera. Kompozycje często są horyzontalne i podkreślają jednoliniowość czasu "Czasoprzestrzeń". Artystka wykorzystuje też motyw dziur, które mogą się nieskończenie ciągnąć we wszystkie strony, tracąc związek z konkretnym miejscem i wychodząc ponad czas
Proces czyszczenia ma w pracach Agaty Gertchen fundamentalne znaczenie. Każda godzina spędzona na cięciu linorytu uspokaja ją i wprowadza w rodzaj transu czy medytacji. Doświadcza wówczas pewnego rodzaju oczyszczania umysłu. Według Swamiego Chaitanya Keerti aabsolutnie każde działanie w swojej totalności staje się medytacją. Zen stał się popularny, ponieważ jest najczystszą formą medytacji. Wnosi totalną świadomość w każde działanie, a ono dzięki temu staje się boskie; zamienia się w prawdziwie twórczą aktywność.
Na wystawie w Imparcie będzie okazja do zapoznania się z monumentalnymi linorytami oraz grafikami, w których artystka łączy druk wypukły ze szlachetną mezzotintą, suchą igłą, a także odpryskiem.

Agata Gertchen urodziła się w 1985 roku w Rawiczu. W roku 2010 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Grafiki. W latach 2009 - 2010 pracowała na stanowisku laboranta

kurator wystawy: Krzysztof Dziedzic

foto: Tomasz Pietrek

Pozostałe aktualności