Przejdź do treści

Sztuka przejścia’23 – Najlepsze Dyplomy ASP we Wrocławiu

Ogłoszenie
Opublikowano 19 lut 2024
azg

W piątek 16 lutego 2024 poznaliśmy laureatów konkursu Sztuka Przejścia '23 - Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w Galerii BWA Wrocław a wystawę można oglądać do 24 marca 2024.

Laureaci konkursu: 

Nagroda Rektora w wysokości 5 000zł i tytuł Najlepszy Dyplom Roku Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu 2023:   

MATEUSZ MAJCHRZAK, kierunek Malarstwo
CZĘŚĆ I
Temat: ŚWIATŁO I OBECNOŚĆ

promotor:  prof. Marian Waldemar Kuczma
CZĘŚĆ II
Temat: ŚWIATŁO I OBECNOŚĆ
promotor: prof. Wojciech Pukocz
W uznaniu niezwykłej umiejętności harmonijnego łączenia tradycji z innowacyjnymi poszukiwaniami w obszarze nowoczesnej ekspresji artystycznej i zrealizowania monumentalnego dzieła, w którym pierwotne narzędzie obrazowania służy do tworzenia głębokich znaczeniowo, nieprzedstawiających kompozycji, prowokujących do mistycznego doświadczania. Za potraktowanie użytego medium jako źródła poznania, gdzie analiza wpływu koloru i przestrzeni na percepcję jest przejawem zrozumienia zarówno psychologicznych, jak i estetycznych aspektów widzenia.
 

Nagroda Prorektorów w wysokości 2000 zł i wystawa indywidualna z publikacją
TOMASZ OSTASZEWSKI, kierunek Sztuka mediów
Temat: Bezwzględny relatywizm, czyli o relacjach relacji
promotor: dr hab. Jakub Jernajczyk

Za imponującą próbę przeniesienia idei naukowych oraz wielowymiarowej natury stosunków międzyludzkich na komentarz wizualny wykorzystujący możliwości sztuki intermedialnej.
Za stworzenie obserwatorom/uczestnikom dzieła możliwości orzeźwiającej zmiany punktu widzenia
i nowe spojrzenie na znane zjawiska. Elementy dyplomu tworzące wieloczęściową instalację są doskonałym pretekstem do podjęcia refleksji nad naturą i istotą relacji.

 

Nagroda Redakcji Format - publikacja w czasopiśmie:   

IGA STASZCZAK, kierunek Sztuka i wzornictwo ceramiki 
Część artystyczna

Temat: Hedonizm w kryzysie. Konsumpcja, zabawa, pieniądze.
promotor: prof. Katarzyna Koczyńska-Kielan

Część projektowa
Praca zespołowa z Antoniną Wolską
temat: W komplecie. Nowe spojrzenie na ideę zestawu.
promotor: prof. Mirosław Kociński
Aneks – Szkło Użytkowe
temat: W komplecie. Nowe spojrzenie na ideę zestawu.
promotor: dr hab. Beata Mak-Sobota

ANTONINA WOLSKA

Część projektowa
Praca zespołowa z Igą Staszczak
temat: W komplecie. Nowe spojrzenie na ideę zestawu.
promotor: prof. Mirosław Kociński
Aneks – Szkło użytkowe
temat: W komplecie. Nowe spojrzenie na ideę zestawu.
promotor: dr hab. Beata Mak-Sobota

W części artystycznej za trafną obserwację nieustannie rosnącego konsumpcjonizmu w dobie kryzysu klimatycznego, która ujęta w formę instalacji prowadzi odbiorcę do refleksji nad kondycją współczesnego człowieka w kontekście skłonności do przyjmowania postawy sybaryty, związków zabawy i jedzenia oraz konsekwencji  z tego płynących dla otoczenia i środowiska. Za sugestywny
i osobisty komentarz wpływu materializmu i komercji na kształtowanie wartości i poglądów oraz  niefrasobliwego, beztroskiego podejścia do konsumpcji.

W części projektowej za innowacyjne i odpowiedzialne podejście do projektowania, odpowiadające na potrzeby użytkownika i realizację komplementarnego konceptu marki w duchu zrównoważonego rozwoju. Za ujęcie i uwzględnienie w procesie kreowania przedmiotu kontekstu historii, tradycji i dziedzictwa oraz umiejętne połączenie aspektów społecznych i ekologicznych oraz tych dotyczących integracji materii szkła i ceramiki.

 

Nagroda Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocław 1000zł:

ANGELIKA TAMKUN, kierunek Rzeźba
Temat: W procesie
promotor: dr hab. Magdalena Grzybowska

Za umiejętność wykreowania bardzo specyficznej relacji pomiędzy materią rzeźbiarską a miejscem oraz za wrażliwość na tworzywo, na jego duchowe wartości, które stają się w tej pracy równoległe do wyczucia przestrzeni - miejsca i jego charakteru. Instalacja kreowana jest materią rzeźbiarską, która poprzez swoją substancjonalność oraz odbite ślady dłoni autorki zyskuje wyjątkowy, poetycki wymiar.

 

Wyróżnienie honorowe

WIKTORIA JULIA WIECZOREK, kierunek Architektura Wnętrz

Temat : Mebel interaktywny wspomagający proces uspokojenia u dzieci z nadpobudliwością psychofizyczną w wieku przedszkolnym

promotor: dr hab. Dominika Sobolewska

Za dostrzeżenie narastającego problemu nadpobudliwości emocjonalnej u dzieci i umiejętne wykorzystanie narzędzi projektanta, by stworzyć innowacyjne rozwiązanie projektowe, które łączy funkcje mebla, sprzętu terapeutycznego i obiektu interaktywnego, wspierającego proces uspokajania oraz stymulującego aktywność ruchową, co jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju psychofizycznego dzieci. To praktyczne i potrzebne w świecie nadmiaru bodźców rozwiązanie stanowi również krok w budowaniu świadomości społecznej na temat zdrowego rozwoju psychofizycznego już od najwcześniejszych lat życia i jako funkcjonalny przedmiot pomaga w budowaniu zdrowych fundamentów rozwoju społecznego i emocjonalnego, którego tak ważną częścią są dzieci.

 

Wyróżnienie honorowe

JAN KOWALSKI, kierunek Grafika
Część artystyczna
Temat: Bagaż podręczny – instalacja, grafiki i rysunki
Promotor: prof. Jacek Szewczyk
Część projektowa
Temat: Bagaż podręczny – instalacja, książka, plakaty
Promotor: dr hab. Tomasz Pietrek

Za stworzenie sytuacji artystycznej w formie instalacji będącej zbiorem obiektów graficznych (plakaty, grafika artystyczna, książki, rysunki) oraz obiektów, które zostały poddane graficznej reinterpretacji (ceramika, walizki, meble czy obiekty związane z "folklorem religijnym"). To portrety rzeczy, pojęć, miejsc i symboli, z których autor jest zbudowany, i który to zbiór nosić on będzie ze sobą do końca. Jak bagaż podręczny.

 

Gratulujemy!

Sztuka Przejścia '23

uczestnicy i uczestniczki wystawy: Mateusz Majchrzak, Iga Staszczak, Antonina Wolska, Karol Nagórski, Zuzanna Mikołajczyk, Katarzyna Łukojko, Andżelika Tamkun, Jan Kowalski, Tomasz Ostaszewski, Wiktoria Wieczorek, Katarzyna Musialska, Eva Kozárova

Pozostałe aktualności