
Zapraszamy spotkanie z prof. Agnieszką Taborską, historyczką sztuki i literatury (UW, University of Providance) pt. „Surrealistyczny zamach na przedmiot”, które poprowadzi dr Agnieszka Bandura.
Kiedy w roku 1936 André Breton ogłosił wpierw „kryzys", a następnie „całkowitą rewolucję przedmiotu", trudno było przewidzieć, jak dalekie konsekwencje będzie miał zamach surrealistów na przedmioty zarówno artystyczne, jak i codziennego użytku.
Oderwanie przedmiotu od jego utartego znaczenia, nazwy, funkcji itd., i zrekonstruowanie go na podstawie przypadkowych kryteriów (z „obiektywnym humorem" i w „przypadkowych formach natury"), zaanagażowało fotografię, poezję, filozofię, malarstwo, rzeźbę, literaturę czy film w poszukiwanie najdoskonalszej formuły nowego przedmiotu.
Wśród najczęściej spotykanych, i najbardziej spektakularnych, przedmiotów surrealistycznych prym wiodą: przedmiot-fetysz, przedmiot niemożliwy (objet introuvable) i przedmiot-talizman.
Rozmowie z prof. Agnieszką Taborską, poświęconej naturze i odmianom przedmiotu surrealistycznego, towarzyszyć będzie projekcja krótkiego filmu animowanego Marcina Giżyckiego i Josha Backera, zrealizowanego na podstawie kolaży Seleny Kimball doSennego żywota Leonory de la Cruz autorstwa Agnieszki Taborskiej, oraz pokaz slajdów przedstawiających przedmioty surrealistyczne, pochodzące z początku i końca dwudziestego wieku.
prowadzenie: Agnieszka Bandura
Spotkanie odbywa się w ramach projektu:„Surrealizm. Oblicza-obrazy-obsceny", realizowanego przez Koło Naukowe Katedry Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu w bieżącym roku akademickim.
Koordynacja: Dominika Uczkiewicz
Agnieszka Taborska, historyczka sztuki, pisarka i romanistka, autorka książek: „Senny żywot Leonory de la Cruz", „Abecadło Topora", „Okruchy amerykańskie", „Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm", „Wieloryb, czyli przypadek obiektywny", „Nie tak jak w raju", „Niedokończone życie Phoebe Hicks", sześciu tomików baśni oraz przekładów Philippe'a Soupaulta, Gisèle Prassinos i Spaldinga Graya. Jej książki tłumaczone są na języki: angielski, francuski, niemiecki, japoński i koreański. Od 1988 roku w Rhode Island School of Design w Providence (USA) wykłada historię sztuki i literatury. O surrealizmie wie prawie wszystko.
Środa, 4. grudnia 2013, godz. 17.00, siedziba ASP przy ul. Traugutta 19/21; sala 410.
Zapraszamy!
__________________
informacja: Dominika Uczkiewicz
zamieścił: Leszek Sołtys