
Bardzo ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie unikalnego i największego w skali świata zbioru sztuki obozowej....
oraz zapoznanie się z sylwetkami najwybitniejszych artystów, którzy tworzyli w obozie. Weekendowy wyjazd do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu (http://pl.auschwitz.org.pl/m/) pozwolił studentom poznać i zagłębić zawodowe trudności, które towarzyszą pracownikom Działu Konserwacji, Działu Zbiorów oraz Archiwum. Szczególnie ważna okazała się rozmowa z pracownikiem Działu Konserwacji, Panią Aleksandrą Papis, obserwowanie jej pracy, wysłuchanie, przed jakimi trudnościami i dylematami moralnymi stoją jej koledzy z działu, w obliczu swojej pracy. Było to szczególnie ważne spotkanie dla tych studentów, którzy swoją przyszłość widzą w pracy z pamięcią, upamiętnianiem, historią i konserwacją.
Bardzo ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie unikalnego i największego w skali świata zbioru sztuki obozowej oraz zapoznanie się z sylwetkami najwybitniejszych artystów, którzy tworzyli w obozie.
Priorytetem w tej podróży było pogłębione zwiedzanie byłego obozu z przewodniczką, Panią Eweliną Matusz, pod kątem prześledzenia rozwoju artystycznego, przejawów sztuki w obozie oraz pracy komand z nią związanych. Podczas dwudniowego zwiedzania obozu macierzystego KL Auschwitz oraz Birkenau, studenci bardzo szczegółowo poznali topografię terenu, obejrzeli miejsca, które zainspirowały do pracy największych artystów XX i XXI wieku.
Najwięcej wzruszeń wywołało spotkanie ze świadkiem historii, pisarką i poetką polsko – izraelską, Haliną Birenbaum (http://pl.wikipedia.org/wiki/Halina_Birenbaum), która w czasie wojny była więźniarką tego obozu.
Autorką projektu i opiekunką grupy była: Agnieszka Kłos
Uczestnicy: Małgorzata Biernacka, Marta Pokojowczyk, Marek Ruszkiewicz, Sandra Rzeszutek, Monika Waryszak, Mariusz Wildeman.
Wrażenia studentów:
„Ten wyjazd uporządkował mi wartości.
Jestem bardzo wdzięczna za możliwość spędzenia trzech dni na terenie muzeum Auschwitz-Birkenau.
To co tam widziałam i słyszałam, wzbogaciło mnie wewnętrznie.
Mam nadzieję że to nie ostatnia taka nasza wyprawa.
Dziękuję bardzo."
" To miejsce niezwykłe, dla mnie emanujące chęcią życia. Tak wielka chęć istnienia może rodzić się tylko w obliczu Zagłady. Paradoksalne, że miejsce tak tragiczne, staje się tak piękną opowieścią... Bardzo dziękuję za wycieczkę bo jeszcze bardziej poczułam bliskość tego miejsca. Ściana ze zdjęciami w Birkenau bardzo głęboko utknęła mi w pamięci, tak jak tembr głosu Pani Halinki Birenbaum..."
„Przed oczami roztacza się obraz Birkenau - świata wyrwanego z długiego snu, istniejącego poza wszelką definicją."
Fotografie:
Sandra Rzeszutek
Monika Waryszak
http://pl.wikipedia.org/wiki/Halina_Birenbaum